A felmérés során 162 országot vizsgáltak meg – ami a világ népességének 99,6 százalékát fedi le – 22 mutató alapján. Olyan szempontokat vizsgáltak, mint a terrorcselekmények, a belső és külső konfliktusok, a kitelepítettek aránya a teljes lakossághoz képest, a belső összecsapások következtében elhunytak és a bebörtönzöttek száma.
A listát az európai kontinens vezeti, noha 2008 óta itt is romlott a helyzet, ahogyan sajnos a világ többi részén is: elég, ha az ukrán válságra, a dél-szudáni polgárháborúra, a szíriai helyzetre, az ISIS előretörésére gondolunk. Ezek az események mind az erőszak megerősödését jelzik, amelynek megakadályozására és a következmények kezelésére egyre több pénz megy el. Csak 2013-ban erre a célra a világ GDP-jének 11,3 százalékát költötték, ami közel 10 trillió dollárt jelentett.
A Globális Békeindex (GPI) szempontjából élen álló országok közös jellemzője, hogy relatíve kis területtel és stabil demokratikus államberendezkedéssel rendelkeznek. A felmérések szerint a legbékésebb ország Izland, ezt követi Dánia, majd sorrendben Ausztria, Új-Zéland, Svájc, Finnország, Kanada, Japán, Belgium és Norvégia. A negatív listát Szíria vezeti, de megtaláljuk itt Afganisztánt, Dél-Szudánt, Irakot, Pakisztánt és Észak-Koreát is. A tíz legkevésbé békés ország között nem szerepel európai.