Világszerte növekvő népbetegség a depresszió, nemzetközi és hazai adatok alapján a mi térségünkben minden tizedik ember küzd vele. Igaz, a szezonális depresszió ritkábban jelentkezik, mint a betegség más változatai, ám mégis sokan észlelik a „winter blues”, azaz a téli depresszió jelenségét. Ennek elsődleges oka hazánk földrajzi elhelyezkedése, vagyis a téli időszakra jellemző fényhiány. Míg a déli mediterrán országokban ez a jelenség ismeretlen, addig északon, a skandináv országokban gyakori, a lakosság mintegy egynegyedét sújtja, és még az állatok is szenvednek tőle. Továbbá nőknél gyakoribb, mint férfiaknál, és ritka esetben gyerekeknél is kialakulhat.
„A szezonális depresszió, ahogyan a neve is mutatja, egy időszakosan megjelenő, évről évre rendszeresen visszatérő fajtája a depressziónak. Minden évben azonos időszakban jelentkezik, jellemzően ősszel-télen, és ahogyan az évszak halad előre, a hangulati probléma, a tünetek is egyre jobban erősödnek. Ritkább ugyan, de tavaszi-nyári depresszió is létezik” – magyarázza érdeklődésünkre Ujpál Zsófia pszichológus, aki leszögezi: „Más hangulatzavaroknál is előforduló testi tüneteket észlelhetünk magunkon, úgymint: például gyengeségérzetet, fáradékonyságot, aluszékonyságot, motiválatlanságot, fokozott éhségérzetet és súlygyarapodást.”
Hogy mi játszik szerepet a téli depresszió kialakulásában? Szakemberek szerint több tényező: többek között genetikai hajlam, biológiai adottságok, pszichológiai jellemzők, környezeti tényezők és különböző életesemények. Fokozott kockázatnak vannak kitéve a tavaszi-nyári születésűek és a „bagoly” típusúak, akik szeretnek reggel sokáig aludni, de még későn este is aktívak.