Hazánkban még nem annyira elterjedt a nanoakvarisztika, de tőlünk nyugatabbra már a legkülönfélébb eszközök megvásárolhatók az új hobbihoz. A „nanokocka” méretét tekintve egészen kicsi, 10–30 literes, formatervezett, lekerekített szélekkel rendelkező kis akvárium, melyet szett formájában (szűrővel és lámpával együtt) már húszezer forintért kaphatunk. Ha nem szeretnénk sokat költeni, egy hagyományos kis akvárium is megfelel a célnak.
A kicsi méretből adódóan az akváriumba alkalmas halak is egészen aprók. Néhány fajtájukat csupán pár évvel ezelőtt fedezték fel Srí Lankán és Mianmar környékén. Különlegességük, hogy 2-3 centiméternél nagyobbra nem nőnek, ezért nem igényelnek túl nagy úszóteret. Sokféle színben és fajtában lehet őket megvásárolni, a választék széles skáláját megtalálhatjuk egy jól felszerelt akvarisztikai üzletben.
Ne egyesével vásároljuk a példányokat, hiszen rajhalakról van szó. Kisebb csoportokat képeznek az úszótérben, így érdemes 8-10 darabot is egyszerre beszerezni. Fajtájuktól függően néhány száz forintba kerülnek. A nagy halakat nem kedvelő garnélák a nanohalak mellett érzik magukat biztonságban, és előszeretettel gondoskodnak az akvárium tisztán tartásáról is. Garnélák különböző árfekvésben kaphatók, de a ritka fajták több ezer forintba is kerülhetnek. Nanorákokkal és csigákkal is felállíthatjuk a nanovízi-világ természetes ökoszisztémáját.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »