A Dél-Dunántúl kellős közepén fekvő Kaposvárnak és környékének kiválóak a természeti adottságai. Nem csak a meseszép táj miatt érdemes felkeresni: a várostól nem messze található a 8 kilométer hosszú, 300-500 méter széles és 26 kilométer kerületű Deseda tó, melynek vízgyűjtő területe 170 négyzetkilométer. A tavat még 1974-ben duzzasztották fel a hasonló nevű patak völgyzáró gáttal történt elzárásával – azóta minden évszakban biztonságos kikapcsolódást biztosít: erdőkkel, mezőkkel tarkított környezete a túrázóknak és a vízi sportok szerelmeseinek egyaránt hasznos szabadidő-eltöltést nyújt, emellett nyáron strand, télen korcsolyapálya is működik itt.
Az egyik újdonság az uniós forrásból tavaly elkészült és a somogyi születésű Fekete Istvánról elnevezett látogatóközpont, mely a környék flóráját és faunáját mutatja be interaktív játékok, múzeumpedagógiai foglalkozások, izgalmas kiállítás keretében. Egyik fő látványeleme az épület teljes magasságát kitöltő tölgyfa: törzsén és lombkoronáján az erdők-mezők élővilága elevenedik meg. Másik különlegessége egy hatalmas akvárium, amely a Deseda jellegzetes halait mutatja be. A tanóráknak is helyet adó létesítménnyel igazi család- és természetbarát fejlesztés valósult meg, hisz a kiállítóközpont mellett víz fölé nyúló madár-, szitakötő-, béka- és teknős-megfigyelő helyek is vannak. A látogatóközpont gazdag kínálatát tovább színesíti az innen induló környezetbarát, elektromos meghajtású, napelemes kiránduló hajó, valamint a csónakkölcsönzés lehetősége. A vitorlás hajó formájú látogatóközpont közelében egyébként strand, strandröplabda- és strandfocipálya, tűzrakó hely is létesült, valamint büfék is sorakoznak itt.
Idén májusban pedig megnyílt – további 130 millió forintnyi uniós forrásból – a tó északi részén a kalanderdő, mely egy fahídon közelíthető meg, és ami úgyszintén tele van attrakcióval, meglepetéssel. Az erdei szabadidőpark tematikus túraútvonalain (4 tanösvény) madár-megfigyelőhely, kalandkunyhók, lebegő sétány, interaktív és lovas tanösvények is helyet kaptak. A természetvédelmi terület számos védett állatnak, vonuló vízimadárnak kedvelt élőhelye, pihenőhelye. Jellegzetes állatfaja ennek a területnek a magyar tűzlepke, a kis apolló lepke, a rétisas, a zöldike, a fehér és a fekete gólya.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »