A szerző a saját praxisából vett tragikus történetekkel, esettanulmányokkal illusztráltan mutatja be a stressz, a lefojtott érzelmek vagy akár a gyerekkorban átélt traumák káros hatásait, következményeit. Könyve végén támogató tanácsokkal szolgál azok felé, akik rádöbbentek, hogy érintettek a kérdésben, és változásra van szükségük.
A népszerű orvos beszámol többek között Ronald Reagan történetéről is, aki közismerten Alzheimer-kórban szenvedett. Reagan életében sokszor, de már kisgyermekkorában is több traumán esett át. Édesapja alkoholproblémákkal küszködött, ami miatt le is tartóztatták. Igaz, Reagan kisgyerekként nem fogta fel az értelmével az eseményeket, de a könyvből megérthetjük, hogy ilyen esetben a kiszolgáltatott gyerekek érzelmileg magukba szívhatják a sérült családban fellépő negatív lelki hatásokat. Ekkor kapcsolhat be az agy számára reflexszerű védekezési mechanizmus: a valóság és az érzelmek kizárása. Ennek hatására az érintett személyeknél – egy pozitív fordulat hiányában – akár életre szólóan károsodhat a valóság felismerésére való képesség, már egész kicsi korban.
Nem volt ez másként Reagannel sem, hiszen számos alkalommal összekeverte a valóságot a fantáziával. Megesett, hogy beszédében egy történetet úgy adott elő, mintha vele történt volna meg, ám a média igen hamar leleplezte, hogy az elhangzott esemény egy filmből kölcsönzött jelenet volt. Érzelmi elzárkózása már fiatal korában kialakult, ami egész életét végigkísérte. Megmutatkozott ez akkor is, amikor felesége mammográfiás vizsgálatát követően szomorú híreket közöltek vele. Az elnök a sajnálatos hír hallatán csak annyit válaszolt az orvosoknak, hogy bízik benne, hogy megfelelően fogják kezelni a helyzetet. Majd a kérdést lezártnak tekintette. Ezt követően este, amikor találkozott feleségével, a betegségéről, állapotáról nem érdeklődött. Az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulásokból azt a téves következtetést lehet levonni, hogy nincsenek érzései annak aki így viselkedik, de a valóság mást mutat: igen erős érzései vannak, melyeket nem képes tudatosan észlelni magában, ami viszont az akarattól függetlenül a szervezetben stresszt eredményez.