Az immunrendszer tulajdonképpen egy komplex védelmi hadsereg, amiről a tudomány nagyon sok mindent felfedezett már, ám érdekes módon maga a gyógyszeripar még nem tudott gyógyszert (hatóanyagot) kifejleszteni az erősítésére. Ezért maradnak azok a vitaminok, nyomelemek és gyógynövények, amelyeket mind gyógyszer, mind étrendkiegészítő formájában be tudunk szerezni.
Európában az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) szabályozza, hogy az élelmiszerekről mit állíthatnak a forgalmazók, többek között azzal kapcsolatban, hogy milyen egészségügyi, élettani hatással rendelkezik az adott termék. A különféle gyógynövénykivonatokról, vitaminokról szóló tudományos vizsgálatok eredményei az EFSA-hoz érkeznek be, amely hosszas mérlegelés után vagy igazoltnak minősíti az eredményeket vagy nem. Ez fontos iránytű ahhoz, hogy ne tévedjünk el a rengetegben, akár ami az immunrendszert is illeti. Mert sok immunerősítőről hallunk a reklámban, mond valamit az orvos is, a patikus is, és persze megvan a szomszéd vagy a barátok „tuti receptje” is. Nézzük azonban a legfontosabb immunerősítésre szolgáló vitaminokat, nyomelemeket az EFSA hivatalos egészségügyi igazolása alapján.
Meglepő, de a sort az A-vitamin kezdi mint zsírban oldódó vitamin. Általában multivitamin-készítményekben található meg. Az A-vitamin ajánlott napi beviteli értéke 800µg. A következő a B12- és a B6-vitamin, valamint a folát (mesterséges formája a folsav). Ezek már nemcsak multivitaminokban fordulnak elő, hanem kaphatók önmagukban vagy egyéb B-vitaminokkal, komplex készítményekben is. A B6-vitamin ajánlott napi adagja (RDA) 1,4 mg, a B-12-é 2,5 µg, a folsavé pedig 200 µg.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »