Világszerte járványszerűen terjed az elhízás a gyermekek körében. Hogy ez nem csak a nagyvilágban van így, az kiderül a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének felméréséből: a több mint kétezer 6-12 éves magyar gyermek között végzett vizsgálat eredménye szerint e korosztály negyede túlsúlyos vagy elhízott (a két fogalom között fokozatbeli különbség van). A pluszkilók hatással lehetnek a gyermek életminőségére, beleértve fizikai, pszichikai és egészségügyi problémákat is – figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet. Ráadásul nagy a valószínűsége annak, hogy az érintett gyermekek felnőttként is elhízottak maradnak, és ez komoly kockázatot jelent elsősorban nekik, de tágabb környezetük és hosszú távú következményei révén – a társadalom számára is. Ezért is szükséges kiemelt figyelmet fordítani az egészséges táplálkozásra, amelynek fontos része a megfelelő folyadékfogyasztás, a cukros üdítőitalok fogyasztásának csökkentése is.
„A cukros üdítők fogyasztása a gyermekkori elhízásban kiemelt kockázati tényező, a bevitel csökkentése bizonyítottan hatékony eszköz az elhízás és az abból származó betegségek megelőzésében” – mondja Dr. Pozsgay Csilla az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) igazgatója. A Környezet és Egészség Interminiszteriális Konferencia már 2010-ben célul tűzte ki, hogy az európai régióban minden gyermek számára biztosított legyen az egészséges ivóvíz az iskolában is. Ehhez kapcsolódik az OGYÉI által életre hívott HAPPY-hét, melynek célja a víz népszerűsítése a magyar fiatalok között, s amelynek során a gyerekek játékos programok és interaktív oktatóanyagok segítségével ismerkednek az egészséges folyadékfogyasztási szokásokkal. (A HAPPY rövidítés a Hungarian Aqua Promoting Program in the Young kifejezést takarja.)
A program hosszú távú célja, hogy az iskolák fenntartói a szülők és esetleges támogatók segítségével minden iskolában garantálják az ingyenes vízvétel lehetőségét a mosdón kívül is. Nem titkolt cél, hogy a vízfogyasztás növelésével párhuzamosan csökkenjen a cukros üdítők fogyasztása és ezáltal a gyermekkori elhízás előfordulásának gyakorisága.