Ha a fenti panaszok mindig ugyanabban az időben jelentkeznek és szeles, száraz időben, valamint a szabadban fokozódnak, nagy valószínűséggel allergiával van dolgunk. Ilyenkor ugyanis nagyobb a pollenszórás, így az allergiás reakciók is intenzívebbek lehetnek.
A megfázás okozta panaszok néhány nap alatt házi praktikákkal kezelhetők, ám ezzel ellentétben az allergiás tünetek nem múlnak el maguktól, sőt ha nem foglalkozunk velük, akár súlyosabb szövődményeik is lehetnek. A tünetek enyhítéséhez szükség lehet gyógyszeres kezelésre: a panaszokat orrspray-vel, tablettával, asztma esetén hörgőtágítóval enyhíthetjük. Első lépésként érdemes felkeresni egy szakorvost, aki allergiavizsgálat segítségével megállapítja, hogy mely allergének és milyen mértékben okoznak érzékenységet. Így könnyebben megtalálhatjuk a számunkra leghatásosabb kezelési módot, és lehetővé válik, hogy a későbbiekben elkerüljük az olyan, allergiát okozó környezetet vagy anyagokat, amelyekre szervezetünk hasonló módon reagálna.
A leggyakoribb tavaszi allergének közé tartoznak a nyírfafélék (közönséges mogyoró, közönséges nyír), a bükkfafélék (szelídgesztenye, tölgy) és a szilfafélék. Azok, akik ezekre a pollenekre érzékenyek, már áprilistól – sőt az utóbbi években az enyhe telek miatt már korábban is – számíthatnak allergiás reakciókra.