Az űrben régóta kalandozó emberiség békés Föderációban él a barátságos fajokkal. Az államszövetség (unió) határain azonban időről időre barbárok kopogtatnak. A Föderáció zászlóshajója, az Enterprise ekkor odasiet, és megoldja a helyzetet; a békesség helyreáll, az egység növekszik, a tudomány és a józan ész ismét diadalmaskodik.
Mivel a sorozat a hatvanas években, a hidegháború idején született, a fő ellenség, Klingon Birodalom nyilván a Szovjetunióra emlékeztetett. Bár a rendszerváltozás után a történet szerint is kiegyeztek vele, az újabb részekben újabb vészek törnek az EU és a kommunista álom (pénz nincs, a tudomány és haladás a fő érték) szintézisének tűnő államszövetségre. Médiakutatók csemegéje lehetne, hogy a nyugati világ népszerű, tömegszórakoztató termékeiben (James Bond, Transformers stb.) hogyan és miért jelennek meg az aktuális nemzetközi politikai viszonyok. Kevéssé valószínű, hogy kormánymegrendelésre, hiszen ez diktatúrák esetében lenne természetes, inkább az eladhatóság miatt. Kétségtelen, hogy a híradókból ismerős történések és félelmek meseszerű körítésben vonzzák a nézőket – jólesik komfortban borzongani, így vezetni le a mindennapok nyűgeit. Az extrémsportok mechanizmusa hasonló, az óvatos duhajok pedig – mint e sorok írója – egy kalandparkban is átélik e hatást.
Kirk kapitány csapata a mélyűrben (ez olyan misztikus) hajózik évek óta, majd kiköt Yorktownban, egy pazar űrszigeten, amihez hasonlót az Elysiumban láttunk. Itt a látványt négyzetre emelték, a műbolygó (neve a függetlenségi háború győztes csatájára utal) pedig maga Amerika. Vagyis annak Obama-párti fele – ahogy ez utalásokból látható.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »