„A vesegörcs az a betegség, amit többnyire az ajtóból is fel lehet ismerni, annyira jellegzetesek a tünetei – mondja a Heteknek Sánta Gyöngyi, egy vidéki ügyeleti szolgálat szakorvosa. A beteg szürkés-sápadt, hajladozik a fájdalomtól, mely deréktájon a legerősebb, de rendszerint lesugárzik a combtő felé.
A bőr hideg, nyirkos, és a rohamot hányinger, hányás is kísérheti. A panaszokat az okozza, hogy egy, addig a vesében nyugvó kő elindul a veséből a hólyagba tartó vékony vezetéken, majd elakad, és elzárja a vizelet útját. Általában görcsoldót és fájdalomcsillapítót adunk, és reménykedünk abban, hogy a vezeték elernyed annyira, hogy a kő lejjebb tud ereszkedni, és hamarosan koppan a vécécsészében.”
Bár nem mindenkinek lesz görcse, maga a vesekövesség Magyarországon húszból egy embert érint. A görcs ismétlődésének esélye egy éven belül 10 százalék, tíz éven belül 50 százalék. Pedig, mint azt Prof. Dr. Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem urológiai klinikájának igazgatója elmondta, helyes életmóddal mind a vesekő kialakulása, mind a vesekövesség visszatérése megelőzhető lenne. „Elhízásban sajnos Európa-bajnokok, és világszinten is dobogósok vagyunk, a túlsúly pedig hajlamosíthat a vesekövességre.” – emeli ki a legfontosabb rizikótényezőt a professzor.