Világszerte 322 millió ember szenved ettől a betegségtől, de csak alig az érintettek fele részesül szakszerű ellátásban, sokan pedig nem is tudnak róla, hogy ezzel küzdenek. Az elmúlt tíz évhez képest majdnem 20 százalékkal nőtt a depressziós betegek száma, aminek okát felgyorsult világunkban látják a szakemberek. A fokozott stressz, a megzavart életritmus, esetleg a negatív életesemények minden korosztályt megterhelhetnek, de a legveszélyeztetettebbek a fiatalok és a nők, különösen a várandós vagy nemrég szült hölgyek és az idősek.
Dan Chisholm, a WHO mentális egészséggel és a pszichoaktív szerek használatának hatásaival foglalkozó részlegének munkatársa szerint a fiatalokra még sosem nehezedett olyan nyomás, mint napjainkban. Az a gyakori vélekedés viszont nem igaz, hogy ez a gazdagok betegsége lenne: az érintettek 80 százaléka alacsony vagy közepes jövedelmű háttérrel rendelkezik. A WHO kampányának célja, hogy ezek az emberek szakszerű segítséghez jussanak, ami egy őszinte beszélgetéstől a terápián át a gyógyszeres kezelésig bármi lehet.
Az ellátottság viszont ahhoz képest, hogy gazdaságilag milyen nagy kiesést okoz a jelenség, aránytalanul alacsony. A jól fejlett országokban is legfeljebb 50 százalék, míg egyes térségekben 10 százalék alatt is lehet. Pedig a felismerésnek és a kezelésnek a munkaerőpiacra is pozitív hatása lenne, 1 ráfordított dollár 4 dollárral növelné a bevételeket.