Ahogy a filmben is elhangzik, nemcsak a négy évszak formálja az erdő világát, hanem ötödikként a víz is meghatározó elem. A Magyarországra érkező Duna mintha megelégelné a száguldást, hatalmasat fékez, kiszélesedik és lassú széles folyamként hömpölyög végig az országon. Teret adva a víz munkájának Gemencnél a Dunának nagyobb tágulási lehetőséget biztosítottak a vízszabályozáskor. Így keletkeztek az ártéri erdők. A fokok, amolyan vízelvezető csatornák, még tarkítják a képet, átszelik az erdőt mint Velencét a kanálisok.
A film sajtótájékoztatóján Olma Frigyes rendező elmondta, hogy 2007 óta foglalkozik természetfotózással. Gemencen kezdte, máshová szinte nem is járt el. Később született az ötlet, hogy filmet készítsen. Az alko-tást 6 éven keresztül forgatták, heti 2-3 napot töltöttek filmkészítéssel. Megtudhattuk, milyen nehézségek árán valósítható meg egy természetfilm, ahol a vadak észrevétlen meg-közelítése kulcsfontosságú.
A film a fekete gólyák érkezésével indul – ők egy webkamerát kaptak a fészkük köré, mert nehezen tűrik az ember jelenlétét. Ha éppen villám csapott a webkamerába – merthogy ilyen is előfordult –, akkor abban az évben oda visszamenni már nem lehetett. Meg kellett várni a következőt. Egyébként a fekete gólyákat az interneten most is figyelemmel tudjuk kísérni, ha működik a webkamera, és nem rágta el valamelyik rágcsáló.