A joghurt fontos fehérje- és kalciumforrás a szervezetünk számára, de az orvoskutatók szerint jelentősen támogathatja a hasznos bélbaktériumok „munkáját” is, illetve szaporíthatja ezek számát. Egészségügyi előnyei közé sorolják még, hogy segíthet megelőzni a csontritkulást, könnyíthet az irritábilis bélszindróma tünetein, és javíthatja az emésztést. Mindez persze nemcsak a joghurt fajtájától, de az adott egyéntől is függhet. A kutatások azonban még korántsem teljeskörűek, a jótékony hatások igazolásához még sok munka van hátra.
Gyártása – jó esetben – friss tejjel vagy tejszínnel indul. A folyadékot először pasztőrözik, majd különféle élő baktériumkultúrával beoltják, és a folyadékot egy adott hőmérsékleten tartva elősegítik a baktériumok szaporodását. Ezek az apró lények fermentálják a laktózt, a tejben található természetes cukrot, amiből a joghurt jellegzetes ízét adó tejsav lesz.
Az, hogy a kiválasztott termék mennyire válik majd egészségünkre, attól is függ, egyénileg hogyan reagál rá a szervezetünk, illetve milyen fajtát választottunk. Ha a joghurt hőkezelésen esett át, valószínűleg már nem tartalmaz élő baktériumokat, ami nyilvánvalóan az egészségügyi előnyök elvesztését is jelenti. Ezért nem árt ellenőrizni a terméken szereplő címkét.