Felmérések szerint egy átlagos felnőtt évente 20 hétnek megfelelő időt tölt a telefonjával vagy a táblagépével. Az is kiderült, hogy az emberek ötöde okostelefon-függő, és átlagban naponta 2 óra 13 percet böngészi a készülékét. Nem elég, hogy 8-10 órát töltünk a munkahelyünkön a számítógép előtt görnyedve, még rengeteg időt, heti 15 és fél órát szánunk mobilunk nézegetésére. Ezek után nem meglepő, hogy egyre többet panaszkodunk csukló-, nyak- és vállfájdalmakra. Sajnos ez az állapot kezelés hiányában akár maradandó ízületi károsodáshoz is vezethet. Ám számos más betegség is fenyegeti a tartósan mozgásszegény, ülő életmódot folytatókat.
„A tartós, monoton megterhelés az izmokban, ízületekben, inakban szöveti izgalmat, fájdalmat okozhat. Eddig főleg a sportolóknál a tenisz- és golfkönyök, illetve a gépíróknál az ínhüvelygyulladás okozta csuklófájdalom volt a leggyakoribb túlterhelés miatt kialakult megbetegedés. Napjainkban a laptopot, a telefont, az egérrel kiegészített számítógépet tartósan használók közül milliók szenvednek hasonló okok miatt csukló-, könyök-, váll- és gerincfájdalomtól. Új kórképek jelentek meg: a számítógépes »egércsukló-fájdalom«, a tartós telefonálás, a számítógép fekve történő használata okozta könyöktáji zsibbadás, bizsergés tünetegyüttese az úgynevezett »telefonkönyök«. Ezek a panaszok igen kifejezettek is lehetnek, megnehezítve a munkavégzést, a pihenést, az alvást. Mindezek munkahelyi vagy egyéb stresszel kombinálódva nagymértékben ronthatják az érintettek életminőségét” – fogalmaz érdeklődésünkre Dr. Gáspár Levente egyetemi docens, ortopéd és baleseti sebész szakorvos.
Prof. Dr. Géher Pál egyetemi tanár, a reumatológia és fizioterápia szakorvosa pedig lapunknak leszögezi: „Mozgásszerveink (izmok, inak, csontok és ízületek) a »hétköznapi« terhelést bírják el probléma nélkül. Edzettség híján a túlterhelés panaszokhoz vezet. Külön nehézséget okoz, ha a terhelés egyoldalúan csak egy-egy ízületet vagy izomcsoportot érint. Rövid távon ez átmeneti, könnyen csillapítható fájdalmat okoz az érintett túlterhelt izmokban, ízületekben. Míg hosszú távon az egyoldalú terhelés az érintett ízületek porcborításának kopásához vezethet. A kialakult artrózist csak tünetileg tudjuk kezelni, a folyamat visszafordíthatatlan.”