Japánban igen elterjedtek a kisméretű lakások, ennek ellenére sokan rendkívüli mennyiségű (felesleges) holmit halmoznak fel otthonaikban, aminek következtében az a pár négyzetméter inkább hasonlít egy raktárbázisra, mint egy igazi otthonra. Kondo tapasztalata szerint az emberek sokszor nehezen válnak meg a felgyülemlett tárgyaktól, noha a közérzetünket is nagyban befolyásolja, hogy mennyire rendezett a környezetünk.
Szerinte ugyanis az otthon radikális átrendezése az életmódban és az életszemléletben is drámai változásokat idéz elő. Ez azonban első körben szintén fejben dől el: a probléma ugyanis az agyban gyökerezik. „Amint rendet tettél a házban, drámai módon megváltozik az életed. Amikor megtapasztalod, milyen érzés egy igazán rendezett házban élni, hirtelen az egész világod felderül. Soha többé nem fogod hagyni, hogy visszatérjen a káosz.” Amint elkezded rendbe tenni a környezetedet, rákényszerülsz, hogy átértékeld az életedet is.
Kondo ügyfelei arról számolnak be, hogy a rendrakás után a szoba világosabb lett, és még a levegő is frissebbnek tűnik. „Ettől mintha az agyam is kitisztult volna” – állította egy elégedett lakástulajdonos. Kondo ezt nemes egyszerűséggel úgy fogalmazza meg, hogy „ha körülötted nincs rend, akkor a fejedben sincs”.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »