A Iszlám Dzsihádhoz tartozó palesztin fiatalok egy Izrael ellenes tüntetésen. Az utca hangja Fotó: Reuters
A lapzártakor érkezett első jelentések szerint kézzelfogható eredményt hozhat a Tel Aviv-i terrorista mészárlást követően "földre kényszerített" – magánrepülőgépének felszállási engedélyétől megfosztott – Jasszer Arafatra helyeződő izraeli és nemzetközi nyomás. Megfigyelők szerint a palesztin vezető csapdába került: amennyiben sikerül érvényre juttatnia tűzszüneti utasításait, akkor a Nobel-békedíjas politikusról világossá válik, hogy ő a felelős az elmúlt nyolc hónap véres erőszakhullámáért, ha pedig mégsem, akkor mint vezető válik hiteltelenné a világ szemében. Kérdés az is, hogy a növekvő nemzetközi elszigeteltség és a katasztrofális gazdasági helyzet miatt elkeseredett palesztin lakosság látványa elegendő lesz-e ahhoz, hogy meggyőzze Arafatot?
A tel-avivi merénylet legfiatalabb áldozatai
A Tel Aviv-i tengerparti diszkó bejáratánál elkövetett merényletet követően a Palesztin Központi Közvélemény-kutató Intézet felmérést tett közzé, amely szerint a palesztin lakosság 76 százaléka helyesli az izraeliek ellen elkövetett öngyilkos merényleteket. A megkérdezettek 58 százaléka szerint soha nem lesz béke a palesztinok és az izraeliek között. A felmérés alátámasztja azokat a véleményeket, amelyek szerint az "Al-Aksza" intifáda szeptember végi kirobbantása óta nagymértékben nőtt a palesztin lakosság körében az "izraeli megszállás" elleni erőszakot hirdető szervezetek, a Hamasz, az Iszlám Dzsihád és a Fatah fegyveres csoportjainak a népszerűsége.
A palesztin utca hangulatát talán még ennél is jobban befolyásolja az, hogy az elmúlt nyolc hónap során a munkanélküliség 11-ről 33 százalékra növekedett, miközben a lakosság átlagjövedelme a havi 160 dollárról (50 ezer forint) 100 dollár körüli öszszegre csökkent. Mivel a szegénység enyhítésében a leghatékonyabb szerepet a szociális és oktatási célokat is felvállaló Hamasz szervezetei töltik be (közel háromszor annyi segélyt osztanak szét, mint az Arafat vezette Palesztin Hatóság), nehéz feladat meggyőzni a tömegeket arról, hogy támogassák a hirtelen elrendelt tűzszünetet.
Az Arafat által kiadott tűzszüneti felhívás súlyát más tényezők is megkérdőjelezik. A Hamasz szóvivője a Jerusalem Post rádióadásában cáfolta, hogy Arafat felkérte volna a militáns szervezeteket a tűzszünetre. Jasszin sejk, a terrorszervezet szellemi vezetője is a dzsihád folytatását sürgette. Maga Arafat is kétértelműen nyilatkozott: Josszi Beilin volt izareli külügyminiszterrel folytatott megbeszélésén kijelentette, hogy a fegyverszünet tartósságához szüksége van a közvélemény támogatására.
Miközben Izraelben a folyamatos terrortámadások nyomán megerősödött Ariel Saron miniszterelnök "erődemonstráció önmérséklet által" politikájának bírálat egy szintén a héten közzétett felmérés szerint az izraeliek 58 százaléka támogatja továbbra is az Oslóban megkezdett békefolyamatot, igaz a lakosság háromnegyede a megoldást a palesztin lakosság különválasztásában látja.
"Arafatot le kell győzni" – ezzel a jelszóval gyűlt össze több tízezer jobboldali tüntető Jeruzsálem belvárosában, ahová sokan a Siratófal előtt tartott nagyszabású szabadtéri imagyűlésről érkeztek. A pontosan négy hónappal Ariel Saron február elején aratott nagyarányú győzelmét követően sorra került tüntetésen ugyanazok tiltakoztak a túlzott önmérséklet politikája ellen, akik korábban ugyanezért Ehud Barakot hibáztatták. "Nyolc hónappal ezelőtt Arafat háborút hirdetett Izrael Állam ellen" – mondta az egyik szónok, Mose Arensz volt hadügyminiszter. – "Az izraeliek többsége azóta felébredt és rájött arra, hogy nem lehet megállapodást kötnünk egy terrorista vezetővel." Ariel Saron azonban továbbra is kitart a három hete egyoldalúan meghirdetett tűzszünet mellett. Szóvivője útján azt kérte a lakosságtól, hogy őrizzék meg az egységet, "annak érdekében, hogy később meg tudjuk tenni a szükséges védelmükhöz szükséges lépéseket". Saron nem részletezte, hogy milyen későbbi intézkedésekre gondol, azonban Arafatról nem rejtette véka alá véleményét. "Gyilkos" és "kóros hazudozó" – mondta Saron a palesztin vezetőről egy televíziós interjúban. Szerinte nem tartható tovább, hogy Arafatot "a világ vörös szőnyeggel fogadja, mintha államférfi lenne, holott terroristák vezéreként viselkedik".
A terrorizmus új, eddig nem ismert veszélyére hívta fel a figyelmet a Jediot Ahronot cím? Tel Aviv-i napilap. Az újság úgy értesült, hogy a tengerparti diszkómerénylet öngyilkos elkövetője, egy Jordániában élt palesztin fiatalember vérében Hepatitis-B vírust találtak. A súlyos fertőzést egy olyan áldozat is megkapta, akinek a bomba nem okozott komolyabb sérülést, viszont a terrorista testéből egy szövetdarab a robbanás nyomán befúródott a bőre alá. Jehuda Hiss professzor, a legtöbb sérültet ellátó Tel Aviv-i kórház igazgatója kijelentette, hogy a jövőben az esetleges öngyilkos merénylők maradványait hepatitis- és AIDS-vizsgálatnak is alávetik majd.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »