F-15C amerikai vadászbombázó bevetésre készen. Nehezen azonosítható célpontok Fotó: USAF
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerint a terrorizmus ellen indított amerikai háborúnak túl kell nyúlnia bin Ladenen, és "több tucat országban kell felszámolnia a terrorista szövetségek hálózatait". Rumsfeld a CNN hírtelevízióban elmondta, hogy számos bizonyítékkal rendelkeznek arról, hogy több ország nyújt menedéket az egész világon határok nélkül tevékenykedő terroristáknak. Ez az összeesküvés a jövőben az eddigieket is meghaladó támadásokat készít elő az Egyesült Államok és más célpontok ellen – figyelmeztetett John Ashcroft igazságügy-miniszter.
Az európai szövetségesek közül a brit kormány egyértelműen kiállt a határozott amerikai válaszcsapás mellett. Ugyanakkor a londoni kabinet egyik tagja, a nemzetközi fejlesztésekért felelős miniszter, Clare Short szerint a Nyugatnak nem kellene katonai retorzióval válaszolnia a terrortámadásra. A Nyugatnak inkább hatékonyabb diplomáciai és humanitárius erőfeszítéseket kellene tennie, melyeknek célja a palesztin, iraki és afgán lakosok szenvedéseinek enyhítése lenne. Ennek érdekében Short felszólította a Nyugatot az Irak elleni szankciók felülvizsgálatára is. E nyilatkozat is rámutat: az iszlám terrorhálózat által a nyugati országokba telepített "alvó ügynököktől" való félelem és az európai országokban rohamosan terjedő iszlám erőteljesen befolyásolja a politikusok állásfoglalását. Az Európai Unió területén belül a tavalyi év során született csecsemők
7 százaléka muzulmán – Brüsszelben ez az arány 57 százalék volt. Az észak-afrikai bevándorlók nyomán a francia himnusz névadója, Marseille rövidesen Nyugat-Európa első muszlim többség? városává válhat.
Lapunk e heti összeállításában olvashatnak többek között az öngyilkos terrorizmus történelmi előképeinek számító aszaszinokról, Oroszország és Kína megújult világpolitikai ambícióiról, a biológiai tömegpusztító fegyverek jelentette fenyegetésről és a magyarországi afgán menekültek által elmondott vérfagyasztó történetekről.