Csapody Miklós MDF-képviselő:
Csapody Miklós
– Mi a különbség az MDF-ben maradó, illetve a frakcióból kizárt képviselők céljai között?
– Az MDF stratégiai partnernek tekinti a Fideszt, de külön kívánunk indulni a választáson.
A győzelem után szeretnénk a magunk 6-8 százalékát hozzáadni a Fidesz eredményéhez, hogy ezzel koalíciós kényszerhelyzetet teremtve jobbközép kormány alakulhasson Magyarországon.
A Lakitelek munkacsoport ezt a stratégiai partnerséget a választásig vezető útra is vonatkoztatja: minél jobban hasonlítsunk a Fideszre, olyannyira, hogy lassan ne is lehessen minket megkülönböztetni egymástól, ténylegesen megvalósuljon az "egy a tábor, egy a zászló" orbáni cél. E felfogás mögött nagyon súlyos egyéni, politikai, egzisztenciális érdekek húzódnak meg.
– A lakitelkiek azt állítják: azzal, hogy a szocialista többség? ügyrendi bizottság jóváhagyta Herényi Károly döntését, mellyel Herényi egyszemélyben kizárta a frakcióból a belső ellenzék öt tagját, nyilvánvalóvá vált Dávid Ibolya és az MSZP érdekazonossága, eddigi rejtett együttműködése.
– Nagyon jó szöveg, de az a helyzet, hogy az ügyrendi bizottság ezt a döntést egy 2001. márciusi precedens alapján hozta, amit viszont a fideszes Salamon László iktattatott a házszabályba: e szerint nem kell foglalkozni a pártok belügyeivel, a frakció legitim képviselőjének bejelentését kell elfogadni.
– Az említett 2001-es eset a kisgazdapárt széteséséhez, szétveréséhez kötődik. Nem tart attól, hogy az MDF is Torgyánék sorsára jut?
– Nem, semmi köze a kettőnek egymáshoz, ugyanis Torgyán József akkor az ország legnépszerűtlenebb politikusa volt szemben Dávid Ibolyával, aki az egyik legnépszerűbb politikus. Ráadásul a kisgazdapárt elnökével teljes egészében szemben állt a saját pártja, míg Dávid Ibolyának nagyon nagy a támogatottsága. A lakitelkiek még elnökjelöltet sem voltak képesek állítani vele szemben.