Ukrán koldus Kijevben. Ki hoz segítséget? Fotó: Reuters
Az elemzők szerint a választási küzdelem legizgalmasabb eseménye a két jelölt televíziós párbaja volt. Ukrajna már negyedszer választ elnököt, televíziós párbajra viszont most került először sor.
A vitában a szemben álló felek meglehetősen visszafogott és korrekt módon viselkedtek egymással – ami (ezt a választást egyébként kísérő igen heves érzelmekhez képest) váratlan tény sokak számára.
A tévépárbajt a felmérések szerint az ország egyharmada kísérte figyelemmel. Az adás után egy francia közvélemény-kutató alapítvány készített telefonos adatgyűjtést, mely Janukovics látványos előretörését jelezte. Ez megint csak váratlanul ért sokakat. A párbajt Juscsenko stábja indítványozta, és Janukovics eleinte nem volt rá hajlandó. Az a hír is járta, hogy Juscsenkóval ellentétben a mostani miniszterelnök gyenge szónok, papír nélkül nem boldogul. Kiderült, hogy ez nem így van: Janukovics határozottan beszélt. Emellett megpróbálta eloszlatni az ukránok félelmeit a tervezett második – orosz – állampolgárság bevezetésével kapcsolatban. Olyan szóbeszédek terjengtek ugyanis, hogy azokat az ukránokat, akik felveszik az orosz állampolgárságot is, mindjárt elviszik katonának – és irány
Csecsenföld. Janukovics kifejtette, hogy ezt az egész kérdést maga a nép fogja eldönteni referendum útján – mint ahogy az orosz nyelv második államnyelvvé tételét is, amely ellen Juscsenko tábora hadakozik.
Érdemes megjegyezni, hogy a második állampolgárság ígérete magától Putyintól származik, aki az első forduló előtt látogatott Ukrajnába. Érthető, hogy egy ilyen gesztus Janukovics esélyeit volt hivatott növelni, mint ahogy a többi látogatása is. Ráadásul – ahogy írják az ukrán lapok – az orosz elnök mostanában "nem üres kézzel" szokott jönni. Az utolsó látogatása során például megnyitottak egy vízi átkelőhelyet Oroszország és Ukrajna között Krímben, amivel jelentősen csökken majd a Közép-Ázsiából és a Kaszpi-tenger melletti környékről behozott áruk szállítási költsége. A másik "ajándék" a Kijev–Moszkva közti vonatút lerövidítése volt – ezentúl 14 óra helyett csak 9 óra lesz egy út. Mindez kétségkívül fontos és szükséges, az ukránok ezt mégis Moszkva Janukovicsnak nyújtott egyértelm? segítségeként értelmezik. Az orosz kormányközeli média csak az ő kampányára szentel figyelmet, míg a másik jelöltnek, Juscsenkónak, ha említésre is kerül a neve, az csakis valamiféle választási szabály megsértése kapcsán történik. Ez pedig meglepő hozzáállás, hiszen ha Janukovics veszít, Oroszországnak nem lesz könny? dolga az új elnökkel.