A Fidesz kezdte a három csapással. Ilyen névre keresztelt és egyben elutasított törvénytervezetük azt kívánta elérni, hogy a személy elleni erőszakos bűncselekményeknél a harmadik eset után a bíró a büntetési tétel felső határának kétszeresét is megítélhesse, ha pedig az több, mint 20 év börtön, akkor csak életfogytig tartó szabadságvesztést lehessen kiszabni.
A korábban bűnmegelőzés-barát szocialista jogfelfogás - talán emiatt is - gyökeres fordulatot vett. A múlt héten a parlamenthez benyújtott Btk.-módosítás bevezeti az erőszakos többszörös visszaesők fogalmát, amely azokra a bűnözőkre vonatkozik, akik legalább három alkalommal erőszakos bűncselekményeket követnek el egymás után. Így lehet egy háromszoros rablásból 12 év börtön, vagy egy nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozó verésből négy és fél év elzárás. A fegyverrel elkövetett rablások és betörések a jövőben legalább öt évet érnek, egy februárban életbe lépett jogszabály alapján pedig ezek előkészülete is büntethető. Továbbra sem éri meg rendőröket és pénzügyőröket inzultálni, illetve a Molotov-koktélok és féltéglák feléjük hajigálása is sok év magányba kerülhet.
Ami a kevésbé erőszakos bűnözőket illeti: aki az utolsó szabadulásától számított három éven belül ismét szándékos bűncselekményt követne el, és korábban már legalább kétszer ült, másfélszer annyit kaphatna, mint a vonatkozó büntetési tétel maximuma. Vagyis az illető két év helyett három évre lecsukható, akkor is, ha „csak" pár tízezer forintnyi kárt okozó lopásban vétkes. A bíróság kezét annyiban köti a jogszabály, hogy különös méltánylást érdemlő esetben is legalább a minimális büntetési tételt ki kellene róniuk.