A héten három iskolát is bezártak az országban a H1N1-fertőzések miatt. Először a Baranya megyei Szederkényben rendeltek el kényszerszünetet, miután 206 tanuló közül 60-an betegedtek meg a H1N1 miatt. Ezt követően Lábatlanban és Móron is lakat került két oktatási intézmény kapujára. Előbbi esetében az iskola 434 tanulója közül 143-an hiányoztak, és közülük öten bizonyítottan az új influenzával fertőződtek meg, míg Móron a diákok több mint negyedénél, a tanároknak pedig harmadánál észleltek influenzaszerű tüneteket. Az iskolák legkorábban jövő hétig zárva maradnak. Pécsett egyébként konfliktus is lett a szederkényi iskolabezárásból, hazaküldték ugyanis a városból a szederkényi tanárokat, valamint az orvosi rendelőkben sem fogadják szívesen a településről érkezőket.
A héten jelentették be azt is, hogy a november 1-jén, a szolnoki Hetényi Kórházban elhunyt tizenöt éves fiú halála is összefüggésbe hozható a H1N1- vírussal. És az az öt és fél hónapos kismama is ezzel a vírussal küzd, aki lapzártánkkor még mindig életveszélyes állapotban van. A negyvenéves várandós nőt kétoldali tüdőgyulladással kezelik – mélyaltatásban.
A héten egyébként a kormány módosította a pandémiás tervet, aminek köszönhetően a középiskolások is megkapják az ingyenes H1N1 elleni védőoltást. Az Egészségügyi Minisztérium adatai szerint október 26-áig körülbelül 400 ezer ember kapott oltást Magyarországon.
Az egészségügyi miniszter bejelentette: kétmillió vakcinát leszállítottak már, ebből 1,8 milliót a háziorvosok, kétszázezret pedig a patikák kaptak meg. Mégis több gyógyszertárból jelezték az országban, hogy hiánycikk a védőoltás. Ez többek között a határmenti településeken jelentkező „vakcinaturizmusnak” is köszönhető, ugyanis Ukrajnából, Szlovákiából és Romániából is sokan járnak át Magyarországra oltóanyagért. Győrben, Mosonmagyaróváron és Komáromban például naponta öt-tíz vakcinát vesznek szlovák állampolgárok, mivel az uniós szabályok szerint az ottani receptek nálunk is érvényesek.
Miért szavaznak bizalmat még a szlovákok is a magyar oltóanyagnak? Mert az itthon kifejlesztett vakcina nagyon jó minősítést kapott az Egészségügyi Világszervezettől. Klinikai tapasztalatok pedig azt is igazolják, hogy a magyar vakcina hatásos, biztonságosnak tekinthető, minden korosztálynak beadható tizenkét hónapos kortól, és nem okoz több mellékhatást, mint a szezonális influenzaoltás.
Európai körkép
Az új típusú influenza akár negyvenezer halálos áldozatot is követelhet Európában, az ezt követő szezonális influenzajárvány pedig szintén ugyanennyit – vélekedtek pénteken európai egészségügyi szakértők. A stockholmi székhelyű Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint az új típusú influenza mára az Európai Unió csaknem minden tagországát elérte, de nehezen megjósolható, hogy mennyire lesz intenzív a fertőzés terjedése.
Szerbiában egészségügyi vészhelyzetet jelentett be szerdán az egészségügyi miniszter, akinek közlése szerint influenzajárvány alakult ki az országban. A hivatalos bejelentés azt is szolgálja, hogy az állami forrásokat mozgósítsák, így megakadályozzák a betegség fékezhetetlen elterjedését. Az egészségügyi vészhelyzet kihirdetése értelmében betilthatók a tömegrendezvények, korlátozhatják, végső esetben pedig megtilthatják a látogatásokat a kórházakban, és bezárhatók iskolák.
Ausztriában kedden hirdettek ki hivatalosan is járványhelyzetet, miután ugrásszerűen megnőtt az új influenzás betegek száma. A legújabb számítások szerint az 1,7 millió lakosú Bécsben és térségében 10Ű800-an kapták el a H1N1-vírust – közölte a Bécsi Orvostudományi Egyetem. Miután az utóbbi napokban a tesztelésre beküldött minták száz százalékánál kimutatták az új influenzát, már nem végeznek minden gyanús esetben laboratóriumi vizsgálatot, ehelyett egy nemzetközileg elterjedt számítási módszert alkalmaznak. A még laboratóriumi tesztek alapján közölt, legutóbbi hivatalos adat szerint az egész országban 760 körül volt az új influenzás fertőzések száma.
Horvátországban több mint 2500-an fertőződtek meg a H1N1-vírustól, amióta a betegség júliusban megjelent az országban, a horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) adatai szerint. Itt azonban, bár a megbetegedések elérik a járványküszöböt, hivatalosan még nem nyilvánították járványnak a betegséget.
Ukrajnában október vége óta több mint 1,12 millió ukrán betegedett meg a tárca adatai szerint. Ennek ellenére egyelőre nem zárják le az ukrán–magyar határszakaszt, mert a határzár nem állítja meg a vírust – reagált az Egészségügyi Minisztérium az MDF javaslatára. Az elmúlt heti adatok szerint 16Ű700-an jelentkeztek influenzaszerű tünetekkel, de az ukrán határ mentén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egyetlen pozitív minta sem volt.
Szlovákia a napokban döntött arról, hogy megrendeli a H1N1-vakcinát, annak ellenére, hogy a miniszter szerint az influenzahelyzet stabilizálódott Szlovákiában, a megbetegedések száma megközelítőleg annyi, mint tavaly ilyenkor, így nem lehet járványról beszélni. Szlovákia egy kivételével valamennyi ukrajnai határátkelőjét lezárta, A döntést a belügyminiszter az új influenzával indokolta. Csak a felső-németi átkelőn juthatnak Szlovákiába és az unióba az Ukrajna felől érkezők.
Romániában Bukarestben és a kelet-romániai megyékben terjed leggyorsabban a vírus. A román főváros-ban, az ország legfertőzőbb gócpontjában az egészségügyi hatóságok több mint 2000 fertőzött személyt tartanak nyilván, akik vélhetően az új vírust hordozzák magukban – jelentette szerdán a román média.
A legfrissebb adatok szerint Európában április óta 423 ember halálát okozta a H1N1-vírus, míg a világon összesen 6592 emberét. Amerikában az adatok szerint már több millióan betegedtek meg az új influenza miatt, a halálozási arány pedig eléri az 1,85 százalékot.