Nap mint nap érkeznek sokkoló hírek a március 11-ei japán földrengés és szökőár hatására megrongálódott Fukusima 1-es atomerőműről. Az egymásnak olykor ellentmondó adatokból nem könnyű kihámozni és megbízhatóan értékelni a helyzetet.
A tudósok szerint a fukusimai erőmű három reaktorában részleges üzemanyag-olvadás történt. A gondot az jelenti, hogy a sérült technológia hűtése és kezelése radioaktív kibocsátással jár, mivel az üzemzavar korai szakaszában bekövetkezett hidrogénrobbanások a körülvevő épületszerkezeteket is megrongálták. Az üzemanyag hűtése azóta megoldódott. Gáznemű és folyékony radioaktív anyagok kibocsátása korlátozottan sajnos még mindig történik és jó darabig lesz is, ám a radioaktív anyagok döntő része a reaktortartályban és a pihentetőmedencében maradt.
Ugyanakkor az ENSZ illetékes szervének adatai megerősítik, hogy jelentékeny mennyiségű jód-131 és cézium-137 szabadult ki, s előbbi radioaktív koncentrációja egyre növekszik a tengervízben. A legutolsó mérések szerint a tenger 131-es jódizotóp-tartalma a megengedett érték csaknem 4800-szorosa, ami már súlyos károkat okozhat az ökoszisztémában. Elsősorban nemesgázok és alkálifémek tudnak kijutni az erőműből, melyek közül a jód és cézium a legfontosabb.