Dobó István forog a sírjában - fakadt ki a Hetekenek egy Eger gazdasági-kulturális életét jól ismerő közéleti személy. Megjegyzésével az utóbbi hónapokban a városban szerinte tetten érhető arab-iszlám lobbitevékenységre utalt. Az események kronológiájában először egy decemberi városi közgyűlési határozatra érdemes utalni, amely mintegy 3 millió forint költségvetési támogatáshoz juttatta az Al-Gharnati Alapítványt. Habis László polgármester reményét fejezte ki, hogy a szervezet olyan konferenciákat és kiállításokat szervez majd, amelyekből a megyeszékhely profitálhat. Az ellenzék szerint viszont nem biztos, hogy a megszorítások kellős közepén ilyen célra kellene pénzt áldozni, és kétségeiket növelte az a tény is, hogy a muzulmán Korán-tudósról elnevezett alapítvány az önkormányzati döntés előtt néhány nappal lett bejegyezve. A Heves megyei önkormányzat azután márciusban újabb 2 millió forinttal támogatta az Al-Gharnati Alapítványt. A közgyűlés egyik, neve elhallgatását kérő tagja lapunknak úgy vélekedett, hogy a hirtelen jött arab-magyar barátság mögött személyes érdekek állhatnak. Bár nevet nem említett, egy egri internetes fórumon az egyik hozzászóló idézte Horváth László fideszes honatya és megyei kormánybiztos életrajzát, amely szerint a politikus - akit 2002-ben választottak meg az Interparlamentáris Unió magyar csoportján belül a Magyar-Arab-öböl országok baráti tagozatának elnökévé - kiváló arab kapcsolatokat ápol. „Az üzleti életben kezdtem el dolgozni az Egyesült Arab Emirátusokban (...) Cégünk több területen is tevékenykedik: európai vállalatok számára végez piackutatást, üzleti partnerek felkutatásával foglalkozik; megújuló energiaforrások kiaknázását elősegítő magyar találmányok számára igyekszik befektetőket találni; sportlovakat értékesít az Emirátusba és Katarba" - írta a politikus.
Az iszlám világgal való kapcsolatfelvétel jól indult Egerben. Januárban Egyiptom titkai címmel nyílt kiállítás az Agria Parkban, és az eseményen részt vett Aly Houssam Eldin El-Hefny Mahmoud, Egyiptom magyarországi nagykövete is, aki Eger és Egyiptom együttműködési lehetőségeiről is tárgyalt Habis László polgármesterrel, aki hangsúlyozta: szeretné, ha Egerben több olyan rendezvényre kerülne sor, amellyel az arab világot közelebb hozhatják az emberekhez. Márciusban pedig a Szaúd-Arábiai Királyság magyarországi nagykövete, Nabeel Khalaf Ahmad Ashour látogatott a városba. A vizit fő témája egy júniusra tervezett egri iszlám konferencia volt, amely a vallások, kultúrák közötti párbeszédről szól, de gazdaságetikai és finanszírozási kérdésekkel is foglalkozik majd.
Az ügyben az Al-Gharnati Alapítvány elhárította megkeresésünket, és lapzártánkig Horváth László megyei kormánymegbízottat sem sikerült elérni. Ugyanakkor egy helyi forrásból úgy értesültünk, hogy az alapítvány életre hívóinak logikája szerint a gazdasági válság a „bizonyos pénzügyi körök által irányított" nyugati bankrendszer és fiskális politika csődjét bizonyította. Mindeközben a teljesen más erkölcsi alapokra épülő arab-iszlám bankrendszer gond nélkül vészelte át ezt az időszakot, tehát érdemes figyelmünket az arab térségre fordítani, és szorosabbra fonni a gazdasági kapcsolatokat.