Tizenhárom éve végeznek felméréseket a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Karának tanárjelöltjei 8-15 éves diákjaik körében. Idén 1423 gyermek véleményét kérdezték meg, elsősorban a tanórák témáiból kiinduló magánbeszélgetések során. Bár vitatható lehet a kutatás módszertana, az összegyűjtött vélemények figyelemre méltóak.
A beszélgetések célja a gyerekek erkölcsi állapotának felmérése volt, családjuk, a média és az iskola hatásának tükrében. Tóth Istvánné adjunktus, kutatásvezető szerint az elmúlt évtized elsődleges tapasztalata, hogy a családok egyre jobban szétestek, míg a bulvármédia hatása - az internet, a Való Világ, az Éden Hotel, a celebek - mindent elural, s ez messzemenőkig tükröződik a gyerekek értékítéleteiben is. A kutatások megerősítik a kortárs csoport, főként a fiatal hírességek hatásának fölerősödését, illetve a család és az iskola háttérbe szorulását. „A tévésorozatokban szereplő nagyon fiatal gyerekek a Barátok közt, a Jóban, rosszban ifjú szereplőinek szerepkörét valóságosnak, vonzónak, követhetőnek vélik; önálló élet, saját döntések, vetkőzőmagazinokban való megjelenés, lopás, zsarolás, kétes pénzszerzés, hazugságok, pletyka. Ha a sorozatokban mindez működik, a való élet miért lenne más?" - olvasható a kutatási beszámolóban.
Tóth Istvánné szerint 10 éve még a gyerekek 40 százaléka mondta azt, hogy nem szeretetteljes légkörű családban él, míg ma 70 százalékuk állítja ugyanezt. Sokuknak soha senki nem kíváncsi a véleményére, s a fiatal pedagógusok voltak az egyetlenek, akik iskolaidő után, két-három órás kötetlen beszélgetések során végighallgatták őket arról, hogy mit is gondolnak a világról. A gyerekek kétharmadának egyébként külön élnek a vér szerinti szülei.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »