George W. Bush amerikai elnök:
"A terrorizmus a szélsőséges iszlám peremén helyezkedik el, amelyet a muszlim tudósok és a vallási vezetők túlnyomó többsége elutasított; olyan szélsőséges mozgalom, amely eltorzítja az iszlám békés tanításait. Ma este közvetlenül szeretnék szólni a musz-limokhoz az egész világon.
Tiszteljük a hitüket. Sok millió amerikai gyakorolja szabadon ezt a hitet, és még többen olyan országokban, amelyeket Amerika a barátainak tart. Tanításai jók és békések, és azok, akik Allah nevében gonoszságot tesznek, megcsúfolják Allah nevét. A terroristák a saját hitük árulói, akik tulajdonképpen magát az iszlámot próbálják eltéríteni. Amerika ellenségeit nem számos muszlim és arab barátunk jeleníti meg." (Washington, 2001. szeptember 21.)
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök:
"Tisztában vagyok azzal, hogy a nyugati civilizáció magasabb rend? az arab iszlámnál". Berlusconi Berlinben tett nyilatkozatához utólag magyarázatként hozzátette: "Én csak annyit mondtam, hogy az iszlám fundamentalista rendszerek nem vallják magukénak a nyugati kultúra bizonyos értékeit, mint például a toleranciát, a szabadságot, a demokráciát és a szolidaritást." (Berlin-Róma, 2001. szeptember 28.)
Joseph Ratzinger bíboros, a Vatikán Hittani Kongregációjának prefektusa:
"A történelem során folyamatosan változik egy-egy vallás társadalmi-kulturális megjelenési formája. Az első évezred végéig például az iszlám kultúra számos területen előbbre tartott, mint a keresztény, így a mate-matikában, az orvostudományban, az építészetben és a művészetekben.
A második évezredben azonban az iszlám kultúrát a hanyatlás bizonyos formái sújtották, miközben a nyugati kultúra erőteljesebb fejlődésnek indult. A történelemben jellemzőek az effajta váltakozások." (Vatikán, 2001. szeptember 30.)