Pázsit doktornő hangsúlyozta: a média igen hatékony befolyásoló eszköz, ami ráadásul ha kell, ha nem, állandóan jelen van az otthonok többségében. S mint ilyen, a fiatalkori szexualitás kialakulásában rendkívüli szerepet játszik, miután műsorai és reklámjai többsége szabályosan népszerűsíti a korai szexet és a gyakori partnerváltogatást. A "jogok" és a "szabadság" túlhangsúlyozása mellett teljesen elsikkad a kötelességek, a következmények és a felelősség említése. A szülői odafigyelés és bizalmasság hiánya miatt mindez oda vezet, hogy a szabadság megnyilvánulását a korlátozatlan nemi életben látják a fiatalok, s a szexualitást csupán élményszerzésnek fogják fel. A tizenévesek elsőrend? médiafogyasztókká léptek elő, gyakorlatilag a tévén nőnek föl anélkül, hogy bárki – akár pedagógus, akár szülő – megfelelően értelmezné velük a látottakat. A vizsgálat tapasztalatai alátámasztották: rendkívüli módon fellazultak a családi kapcsolatok, a családok tagjai keveset találkoznak, és keveset beszélnek egymással. Ráadásul minden törvényi korlátozás ellenére az erkölcstelen műsorokat olyan időpontokban sugározzák, amikor még a nyolc éven felüliek többsége is a tévé előtt ül – emelte ki Pázsit Emese.
"Meggyőződésem, hogy a kereskedelmi adók kínálata, különösen a Big Brother típusú műsorok nagyon romboló hatásúak, az ifjúságra nézve egyenesen bűntettnek tartom őket" – fejtette ki érdeklődésünkre Porkolábné Balogh Katalin pedagógiai szakpszichológus is. A neves szakember tapasztalatai szerint a képernyő előtt passzivitásra és magányra ítélt gyermekek értelmi-érzelmi fejlődése hihetetlenül elmarad azokétól, akiknek érdemi kapcsolata van szüleikkel. A fiatalok a tévében bemutatott öncélú erőszakot és szexualitást megfelelő magyarázat híján természetesnek veszik, és saját életükben is könnyen alkalmazzák. A professzor asszony szerint a valóságshow-k pszichológiai szempontból súlyosan etikátlanok, és következményeik sok szempontból beláthatatlanok. Pszichológusok ma már egyébként tényként kezelik, hogy a nemiséggel kapcsolatos viselkedés jelentős felszabadítása nem vezetett a
szexuális zavarok csökkenéséhez, hanem éppen ellenkezőleg. A média hatékony közreműködésével feloldott hagyományos gátlásosság helyébe újabb gátlások és problémák kerültek: a filmeken olajozottan működő szabad szex ugyanis igen messze áll a valóságtól. Ráadásul a nézői ingerküszöb folyamatosan emelkedik, így a pornográf tartalmú filmek is egyre durvábbá válnak.
A lapunk által megkeresett számos szakember egyébként mind előrebocsátotta: távol tartja magát a valóságshow-któl, és általában a kereskedelmi adók jelenlegi kínálatától. Egyúttal kivétel nélkül megerősítették: a minősíthetetlenül alacsony színvonalú, közönséges műsorokkal szemben a közszolgálati televíziótól joggal lenne elvárható egy nézhető, értékorientált alternatíva kialakítása – ezzel szemben az a kereskedelmi adók utánzásával próbál versenyképessé válni.