A digitális ujjlenyomat az amerikai vízum legújabb tartozéka Fotók: S. L.
Személyes kapcsolatokban az amerikai emberek többsége szívélyes, kommunikatív, oldott, nemegyszer pedig túláradóan kedves. A hivatalos kapcsolatokban megismert amerikai azonban sokszor igen szigorúnak tűnik a magyar ember számára, ha pedig történetesen vízumot szeretne az Egyesült Államokba, egy-két hónapos, fáradságot és költségeket nem kímélő ügyintézésnek – már-már megalázó procedúrának – néz elébe. Ezen az állapoton friss EU-tagságunk sem változtatott: az újonnan csatlakozó EU-tagok közül továbbra is csak Szlovénia rendelkezik vízummentességgel, míg a vízummentességi programba való bekerüléshez – az EU-tagságtól függetlenül – szigorú követelményeknek kell megfelelni. A június 18-ától hazánkban is bevezetett, világszerte száznegyven országban kötelező biometrikus vízum is segíti e követelményeknek való megfelelést, ugyanakkor még inkább előrevetíti egy totális kontroll – "a Nagy Testvér figyel téged" – rémképét.
Az adatok felvétele gyors, tiszta és egyszer?: egy-egy mutatóujjunkat a szkennerre téve pillanatok alatt elkészül a digitális ujjlenyomat, amely azután a digitális arcképünkhöz rendelve bekerül az arra jogosult szervek adatbázisába. "A privát szféra védelmét az biztosítja, hogy ezek az adatok a törvény védelme alatt állnak, a bevándorlási hivatal adatbázisához pedig csak külön felhatalmazás esetén férhetnek hozzá hivatalos állami szervek" – felelte a Hetek kérdésére a nagykövetség munkatársa. Arra a felvetésünkre pedig, hogy a vízumért folyamodó magyarok úgy érezhetik, potenciális bűnözőként kezelik őket, ezt a választ kaptuk: "A mi szemünkben ők nem potenciális bűnözők, csupán azt szeretnénk biztosítani, hogy az a személy, aki belép az Egyesült Államokba, minden kétséget kizáróan ugyanaz a személy legyen, mint akinek a vízumot kiadtuk."
Mint ismeretes, az Egyesült Államokba való beutazás szigorítására a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás után került sor. Az USA számára kiemelt jelentőségűvé vált a terrorizmus elleni harc, ennek jegyében újabb és újabb biztonsági elemek kidolgozására került sor – amint azt a mostani példa is mutatja.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »