Steve Jobs Apple-vezér. A "szép" új világ szolgálatában Fotó: Reuters
Bill és Steve együtt indultak huszonöt éve. Mikor még semmijük sem volt, akkor még barátok voltak. Bill ma a világ leggazdagabb embere, de azért Steve sem panaszkodhat. Ő is dollármilliárdos. Úgy egy évtizeddel ezelőtt Steve a csőd szélére került, de Bill kisegítette a bajból. A két úriember nem lehet más, mint Bill Gates, a Microsoft elnöke és egykori mentora, Steve Jobs, az Apple Computers tulajdonosa.
A sok vihart megélt Apple Computers hajtóereje kétségkívül az otthoni számítógép fogalmát megálmodó Steve Jobs. Rajongói és bírálói szerint is legalább olyan, vagy még karizmatikusabb figura, mint a szoftvermogul Bill Gates. A hasonlatra érdekes fényt vet az a tény is, hogy pályája hajnalán maga Gates egy ideig az Apple alkalmazásában állt, sőt számos ötletét az operációs rendszer grafikus megjelenítésétől a különböző szoftverekig az Apple-nél eltöltött évek alatt ötlötte ki.
A huszonegy éves egyetemista Steve Jobs barátjával, Steve Wozniakkal 1978-ban, a hippikorszak virágzásának idején építette meg az első Apple számítógépet a szülei garázsában. Miután abbahagyták az egyetemet, hogy az általuk megálmodott szerkentyűket megalkothassák, itt kezdődött a sorozatgyártás, és innen nőtte ki magát néhány év alatt a kis cég egy több ezer főt foglalkoztató vállalattá. A cég szellemi atyjának, a mellesleg zenész gyökerekkel rendelkező Jobsnak víziói voltak a jövőről. Már a hetvenes években egy olyan világról álmodozott, amelyben a számítógép a hétköznapi élet része, melyen keresztül az emberek kommunikálni tudnak egymással, mint ahogy telefonon teszik, vagy repülőjegyet foglalhatnak anélkül, hogy a lábukat kitennék otthonukból. Mindez már a jelen, s az álmok megvalósulni látszanak.
Az elmúlt esztendőben az Apple 35 százalékkal növelte a hardvereladásból származó bevételeit, ezzel a világ számítástechnikai cégeinek gazdasági ranglistáján a hetedik helyet foglalja el. Ez igen előkelő helyezés egy kizárólag személyi számítógépeket és kisebb tartozékokat gyártó vállalat számára egy olyan listán, amelynek élén ipari szuperszámítógépeket gyártó óriások állnak, mint például az IBM vagy a SUN Microsystems. Az MP3 zenei lejátszók piaci részesedésének 57 százalékát az Apple birtokolja, ezzel gyakorlatilag monopolhelyzetben van egy olyan szórakoztató elektronikai piacon, amely négy évvel ezelőtt még szinte nem is létezett. Az Apple médialejátszó szoftvere, az iTunes ugyanis egy online zenei webáruház is egyben (Apple Music Store), ahonnan minimális összegért legálisan tölthetjük le kedvenc zenekarunk legfrissebb vagy akár korábbi slágereit. Az elmúlt másfél év alatt ötszázmillió dalt értékesítettek ezen a hálózaton keresztül. A folyamat itt persze nem ér véget, mert a számítógépünkre lementett zenéket áttölthetjük hordozható Apple iPod lejátszónkra, és egy fülhallgatóval bárhol, bármikor zenét hallgathatunk éppúgy, mint egy
walkmannel.
"Szép" új világ