A 19. század második és harmadik „nagy ébredésének” kirobbanását komoly krízisek előzték meg – érvelnek sokan. Egy nemrégiben megjelent tanulmányában David Beckworth, a Texasi Állami Egyetem professzora a keresztény közösségek létszámának alakulását vizsgálta a gazdasági helyzet függvényében. Az „Imádkozás recesszióért: az üzleti élet ciklikussága és a protestáns hit az Egyesült Államokban” című tanulmányában Beckworth a következő eredményre jutott: 1968 és 2004 között minden gazdasági válság idején a neoprotestáns gyülekezetek növekedési üteme ötven százalékkal megugrott. A hagyományos protestáns közösségek létszáma ugyanakkor csökkent, és a gazdasági válságok csak lassították ezt a negatív folyamatot.
A felmérések szerint jelenleg a római katolikus és a hagyományos protestáns felekezetek látogatottsága is növekedett, bár messze elmaradt a pünkösdi gyülekezetekben tapasztalható létszámgyarapodástól.
„Ez egy remek időszak az evangélium hirdetésére” – mondja A. R. Bernard, a huszonkilencezer fős Brooklyni Keresztény Kulturális Központ (Brooklyn Christian Cultural Center) vezető pásztora. „Ahol az emberi élet alapjai meginognak, ott ajtók nyílnak meg előttünk” – állítja a New York legnagyobb neoprotestáns gyülekezeteként számon tartott közösség vezetője.
A New York-i keresztényeknek különösen erős a dejá vu érzésük: ők tavaly ünnepelték az amerikai történelem egyik legnagyobb – és hasonló viszonyok között kirobbant – ébredésének 150. évfordulóját. A Fulton utcai ébredés – más néven az „üzletemberek ébredése” – az 1857-es tőzsdepánik idején Manhattan pénzügyi kerületében kapott lángra. Akkoriban harmincezer munkanélküli lődörgött New York utcáin. Jeremiah Lanphier lelkész felfigyelt arra, hogy milyen depressziós, elkeseredett üzletemberekkel van tele a város, így röplapokkal kezdte invitálni az embereket a déli imatalálkozóira, melyek közül az elsőre 1857. szeptember 23-án került sor. Ezen az összejövetelen még csak hatan voltak, néhány hónapon belül azonban már ötvenezer ember gyűlt össze a város számos pontján a „déli imára”.
A megújulás tüze másfél év alatt bejárta az Egyesült Államokat, egymillió ember megtérését és az Üdvhadsereg elődjének a megalakulását eredményezve. „Az üzletemberek ébredése hasonló körülmények között zajlott le, mint amilyenek ma tapasztalhatóak – állítja McKenzie Pier tiszteletes, a New York City Vezetőségi Központ evangéliumi szervezet elnöke. – Az emberek most is sok pénzt veszítettek.”
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »