A Kármel Nemzeti Park szívében található, több mint 400 éves Daliat el Karmel egy korai bizánci település romjain épült fel, mostani lakosai eredetileg a Libanon-hegységből származnak. Régészeti leletekből arra következtetnek, hogy a keresztes lovagoknak is fontos központja volt ez a település. A közel 20 ezer fős kisváros 2003-ban egyesült a szomszédos Usafia faluval, a drúz helységet azóta Karmelvárosnak hívják.
A tradicionális drúz és arab elemekkel tarkított piac szombati nyitva tartása csak az egyik ok a sok közül, amiért ide özönlenek a környék turistái. A levegőben már korán reggel frissen sült pita és baklava édes illata száll. A bajuszos, kék, bő nadrágos és fehér inges népviseletben járó drúz férfiak, a vásárlók nyüzsgése, a mezítláb rohangáló gyerekek, az ősi romokon épült új házak színkavalkádja kihagyhatatlan közel-keleti élmény! Az asztalokon óriás zöldségek és gyümölcsök állnak halmokba pakolva, pont úgy, ahogy azt a bibliai „Ígéret földjéről" mindig is elképzeltem. Egy helyi lakos, Aola házi készítésű pitakenyeret, kecskesajtot, olajbogyót, rizzsel töltött spenótlevelet és olívaolajat kínál. Mialatt megkóstolom a különleges salátát, Aola bevezet a drúz konyha rejtelmeibe. Megtudhatom, hogy ételeik többsége rendkívül egészséges, speciális fűszereket használnak, és a zatarral vagy hagymás-pirospaprikás szósszal borított pitát reggelente teázgatva fogyasztják.
A főutca két oldalát végig színes bazársor tarkítja, és ember legyen a talpán, aki ellen tud állni az arra sétálókat széles mosollyal és kávéval becsalogató nyájas kereskedőknek. A változatos portékák között az ezüst ékszereken, antik dísztárgyakon, tőrökön, színes kendőkön és vízipipákon keresztül itt minden megtalálható. Az üzletek között néhány művészeti galéria és étterem is megbújik.