Régiónkra jellemző, hogy minden ember ért a politikához, a futballhoz, a tanácsadáshoz, a fényképezéshez - és a cipőkhöz. Egy fejlett nyugati országban bezzeg nem így születnek a polgárok, hanem hosszú éveken át képezik magukat ezekben a szakmákban. Nem véletlen, hogy öt-hatezer dollárt is kifizetnek egy lábra méretezett, kézzel varrott, minőségi cipőért, míg nálunk ezt a szakmát sokan a sarki suszterrel azonosítják. Pedig a lábbeli ruhatárunk egyik legfontosabb darabja, melynek elkészítése akár művészi rangra is emelkedhet. A felnőttkorban jelentkező hát-, gerinc-, lábfájdalmak nemegyszer a rossz minőségű lábbelikre vezethetők vissza.
„A lábnak három pontja felelős a testsúly megtartásáért és a helyes testtartásért: a sarok és a két bütyökpont - a cipőt is e szerint kell kialakítani. Ha nem a megfelelő helyre esnek a súlypontok, akkor ez rossz tartást és évek alatt kialakuló egészségügyi problémákat okozhat" - állítja Mrsan Marcell, a Koronya-műhely vezetője.
Hazánkban a lábbeliket csak hosszában méretezik, a talp szélességét pedig egységesnek gondolják. A kereskedelemben kapható, olasz megrendelésre gyártott kínai cipők keskenyebb lábra készülnek, mint amilyen nekünk, magyaroknak van. Ha a problémát úgy akarjuk megoldani, hogy egy-két számmal nagyobb méretet vásárolunk, akkor megváltoznak a súlypontok, és megváltozik a cipő tartása. „Egy-két számmal nagyobb méret azt jelenti, hogy a bütyök számára kialakított rész jelentően eltolódik, így a lábboltozat is rossz helyre fog esni" - állítja a szakember.