Johnson 1991-ben azért ment orvoshoz, mert egy magasabb összegű biztosítás megkötéséhez ezt szabták feltételül. A vizsgálat megdöbbentő eredménnyel zárult számára: kimutatták nála a HIV jelenlétét. November 7-én egy sajtótájékoztató keretében hozta nyilvánosságra a tényt, és a profi sporttól való visszavonulását is bejelentette. A betegség nem csak őt érintette, felesége éppen várandós volt fiukkal, bár mint később kiderült, ők nem kapták el a fertőzést. Johnson nem sokkal később azt is nyilvánosságra hozta, hogy a betegséget a hírneve miatt számára felajánlkozó nők egyikétől kaphatta el.
Noha a betegségről egyre kevesebb szó esik a médiában, a vírus főleg Ázsia és Afrika egyes részein szedi áldozatait megállíthatatlanul. A fekete kontinens egyes országaiban a lakosság 50-80 százaléka fertőzött. Terjedését elősegítik az elégtelen higiéniás körülmények, a felvilágosítás szinte teljes hiánya, a polgárháborús országokban a tömegesen elkövetett nemi erőszak, a különböző hiedelmek. Az ezredfordulón a becslések szerint világszerte több mint 36 millióan voltak HIV-fertőzöttek, nagy részük mára már nem él. Az ismert áldozatok száma meghaladja a 20 milliót.
A járvány megfékezésére egészen megdöbbentő intézkedéseket fontolgatnak néhány országban. Szváziföld a legfertőzöttebb területek közé tartozik, a lakosság majdnem fele HIV-fertőzött vagy már AIDS-beteg. Timothy Myeni parlamenti képviselő nemrég azt indítványozta, hogy az ország teljes lakosságán végezzenek AIDS-tesztet, és aki pozitív, azt a tomporán jelöljék meg eltüntethetetlen módon. Az intézkedés bevezetése ellen a jogvédő szervezetek erőteljes tiltakozásba kezdtek.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »