A fentiek nem egy sci-fiből származnak: a Facebook 350 millió felhasználója – ha akarja – éle-tének legbanálisabb vagy éppen legintimebb pillanatait is megoszthatja tetszőleges számú ismerősével. Sőt, könnyen lehet, hogy ismeretlenekkel is.
„Azért kellenek lazább adatvédelmi intézkedések, mert ez a társadalmi trend. A jogvédőknek ehhez kell alkalmazkodniuk” – így reagált a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg, amikor a piacvezető közösségi portál új adatvédelmi változtatásairól kérdezték. A kérdéses változtatások kötelezővé teszik a tagok számára, hogy „személyiségi profiljukat” online elérhetővé tegyék. Ez a profil tartalmazza a felhasználó nevét, profilképét, nemét, lakóhelyét és Facebook-kapcsolatainak a listáját, illetve azt is, hogy milyen más hálózatok és oldalak tagja.
A nagy vihart kavaró kijelentést csak fokozta, amikor egy blogger kérdésére, miszerint miért írják elő a tagok számára, hogy személyes adatokat tegyenek közzé, igencsak elgondolkodtató választ adott: „Amikor a harvardi egyetemi szobámban elkezdtem a Facebookot építeni, sokan megkérdezték tőlem, hogy miért kellene nekik információkat közölniük magukról a weben. Ez a hozzáállás az elmúlt öt évben megváltozott. Az emberek ma már egyre nyíltabbak és készek arra, hogy megosszák a személyes információikat másokkal. Közben egyszerűen megváltoztak a szociális normák. A Facebook csak erre a fejlődésre reagál. A mi szerepünk ebben a rendszerben az, hogy ezeket a változásokat folyamatosan beépítsük és a szoftvereket ezekhez a módosításokhoz igazítsuk úgy, hogy visszatükrözze a szociális normákat.”
Zuckerberg szerint a magánélet halott – ezzel a címmel közölték a nyilatkozat nyomán a hírt a felháborodott jogvédő szervek és újságírók. A reakciók megosztottak voltak: némelyek egyszerűen idiótának nevezték, vagy éppen totális marhaságnak vélték a kijelentését, mások viszont védelembe vették, mondván – némi joggal –, hogy a Facebook alapítója nem egészen erre utalt az interjúban.
Viharos siker
A Facebook 2004-ben kezdte működését. A közösségi oldal alapítója, Mark Zuckerberg (balra) még a Harvard Egyetem diákjaként alapította a rendszert. Jelenleg több mint 350 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik,
és 170 országban érhető el. A most 26 éves Zuckerberg a világ legfiatalabb milliárdosa, aki nem örökléssel szerezte vagyonát.