Gesztre érkezve a település központjában azonnal meglátom fő látványosságát, a Tisza-kastélyt, amely uralja a falu képét. Fábián Zsuzsanna polgármester asszonytól megtudom, hogy a Tisza-család a Rákóczi-szabadságharc után nyerte el a birtokot hosszú pereskedés után, majd 1772-ben Tisza László építette rá ezt a barokk kastélyt, amely még így, megkopva is impozáns látvány. Szám szerint 816-an laknak a kis településen, a munkanélküliségi ráta közel 100 százalékos. A faluban munkahely a közigazgatáson és a közmunkán kívül szinte nincs. Bár valamikor jó adottságú mezőgazdasági településként tartották számon, mára a szövetkezeti gazdaság bezárta kapuit. Geszt egyetlen kincse a kastély, amelynek sorsa még bizonytalan ugyan, de a remény szikrája már megjelent egy kormányhatározat nyomán.
A polgármester asszony elmondta: több megbeszélésen is túl van a miniszterelnökség képviselőivel, és egy írásos megkeresés is született a kormány részéről, hogy az állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n keresztül megvásárolná az önkormányzat tulajdonában lévő kastélyt. Emellett a kormány támogatná a község szándékát, hogy a vételárból a helyi oktatást és kultúrát fejlesszék. Fábián Zsuzsanna kiemelte, fontos Gesztnek, hogy az általános iskolás gyerekek helyben tanulhassanak, ezért végsőkig ragaszkodnak az épületben működő iskolájukhoz, ahova jelenleg nyolcvanan járnak, illetve a kastély másik szárnyaként működő óvoda is az alku része, ahol negyven gyermek óvodai elhelyezését biztosítják.
A képviselő-testület egyhangú döntése szerint a Tisza-kastély épületét és a hozzá tartozó tornaszobát 450 millió forintért eladnák a kormánynak, hogy oktatási és kulturális központként hasznosítsa. Az önkormányzat vállalná, hogy a vételárból az általános iskolai oktatást, a könyvtárat, a tornaszobát és a kultúrát fejlesztik – tulajdonképpen vadonatúj épületet kapna a közoktatási intézmény. Miután az általános iskolát kiváltanák a másik ingatlannal, a vevő legkorábban 2014. augusztus 31-én vehetné birtokba a rezidenciát.