Az amerikai Mandiant komputerbiztonsági cég közelmúltban kiadott jelentése első ízben követi vissza a legkifinomultabb – egyesült államokbeli áldozataik által Comment Crew, azaz Kommentcsapat néven ismert – kínai hackercsoport egyes tagjait egészen a sanghaji főhadiszállásig. A Mandiant már a februári publikálás előtt előzetes betekintést nyújtott a jelentésbe a New York Times munkatársainak, akik saját, illetve kormányzati és független szakértőkkel véleményeztették a jelentés állításait a hackercsoport és a kínai hadsereg kapcsolatáról.
Bár a kínai külügyminisztérium „szakmaiatlannak” és megalapozatlannak nevezte a jelentés állításait, az elmúlt években Amerikában (is) jelentősen megnőtt a kínai eredetű hackertámadások száma. A Mandiant több mint száznegyven, a Comment Crew-tól induló támadást nyomozott le 2006 óta. Biztonsági magáncégek és hírszerző ügynökségek egyetértenek abban, hogy az általuk rendszeresen figyelt mintegy húsz kínai hackercsoport minden jel szerint a sanghaji egységgel kapcsolatban álló alvállalkozónak tekinthető.
Bár a hackercsoportok azonosítása és feltételezett megbízóikkal való összekötése a nyilvánosság előtt komoly diplomáciai kérdéseket is felvet, az Obama-kormányzat egyes források szerint Peking hivatalos figyelmeztetésére készül: a támadások mértéke és technikai színvonala mára olyan mértékben megnőtt, hogy az már alapjaiban fenyegeti a két ország kapcsolatát. Az Egyesült Államok egyfajta egyenlőtlen digitális harcot vív Kínával: „A hidegháborúban minden nap a Moszkva környéki nukleáris parancsnoki központokat lestük, ma pedig ugyanannyi aggodalmat okoznak a sanghaji számítógépes központok” – jelentette ki nemrégiben a Védelmi Minisztérium egy magas rangú alkalmazottja.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »