Miként a helyszínválasztással is üzente, a világszervezet 14. közgyűlése elsősorban a zsidóságot fokozódó mértékben veszélyeztető neonáci megújulás ellen emelte fel szavát Budapesten. „Elképzelhető, hogy az európai gazdasági válság elhúzódik vagy súlyosbodik, az európai integrációs projekt veszélybe kerülhet, az euróövezet is összeomolhat, így fel kell készülni arra, hogy az antiszemitizmus erősödhet Európában” – állapítja meg egyik jelentésük a keserű történelmi tapasztalatok alapján, és képviselőiknek azt javasolják, hogy fűzzék szorosabbra kapcsolataikat az állami, kormányzati és parlamenti vezetőkkel. Úgy vélik, meg kell vizsgálni a jogi lehetőségét a neonáci pártok betiltásának, s ezzel párhuzamosan folyamatosan ösztönözni kell a főáramú politikai erőket a neonáciktól való elhatárolódásra.
A Shepherd-jelentés elsősorban arra a három európai országra koncentrál (Görögország – Arany Hajnal; Németország – NPD; Magyarország – Jobbik), ahol az ordas eszméknek parlamenti képviselete van. Az áttekintő elemzés szerint ezen országokban a „megerősödött szélsőjobboldali, neonáci pártok nyíltan dicsőítik Hitler náci rezsimjét”, a náci terminológiát használják a zsidókkal és más kisebbségekkel kapcsolatban. A jelentés szerzője, Robin Shepherd brit politikai elemző, újságíró különbséget tesz az európai bevándorlásellenes szélsőjobb és a neonáci mozgalmak között, és a Jobbikot az utóbbiakhoz sorolja. Vonáék parlamenti szerepvállalását még ellenzéki oldalon is aggasztónak tartja, arról nem is beszélve, hogy mi lesz, ha 2014-ben a „királycsináló” szerepéhez jutnak.
A WJC ezek után határozatot fogadott el, amelyben arra kérik Magyarországot, tudatosítsa: a „Jobbik ideológiája és tevékenysége komoly fenyegetést jelent a magyar demokráciára, és minden demokratikus erőnek fel kell lépnie a szélsőségekkel szemben”. Éppen ezért a magyar hatóságoknak hatékonyabb szabályozást kellene kialakítaniuk a gyűlölet-bűncselekmények és a holokauszttagadás szankcionálására. Emellett a dokumentum azt is szorgalmazza, hogy a magyar kormány csatlakozzon ahhoz a csaknem 40 ország 125 törvényhozójához, akik aláírták az antiszemitizmus elleni 2009-es londoni nyilatkozatot.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »