Véleménye szerint Orbán újraválasztásában fő szerepet játszott, hogy a kormányfő azt hangsúlyozta a magyar választóknak, hogy továbbra is a saját útját kívánja járni az ország és a rendszer új-tradicionális modernizálásában és megszilárdításában – a külföld ellenállásával szemben is. Ehhez pedig képes volt erős vezetői hatalmat és cselekvési hajlandóságot mutatni.
„A szavak és a tettek kölcsönösen kiegészítették egymást: a nemzetközi és külföldi pénzügyi intézmények és bizonyos szolgáltatási szektorok leszabályozása szorosan összekapcsolódtak egy felszabadítási retorikával. A választók nagy részénél ez kedvező fogadtatásra talált. A rezsicsökkentés témája nyilván túl volt hangsúlyozva, viszont nagyon fontos funkciója volt: azt a rendíthetetlen akaratot szimbolizálta, amely korlátozni akarja az egyéni nyereség-érdekeket, és demonstrálta az orbáni politika szociális oldalát” – magyarázta Kai-Olaf Lang. A Fidesz stratégiájának ehhez a két aspektusához jön hozzá – jegyezte meg – egy gyenge bal-liberális ellenzék, amelynek nem volt sem világos koncepciója, sem belső egysége az intézkedéshez, és nem volt erős vezető személyiség sem közöttük. A szakértő csak ezek után említette, hogy a választási rendszer változtatásai a Fidesz malmára hajtották a vizet.
Ami a Jobbik eredményét illeti, Kai-Olaf Lang szerint a szavazataik számbeli növekedése és a Nyugat-Magyarországon is megjelenő támogatottságuk azt jelzi, hogy a párt ki tudott törni 2010-es szűk választói köréből. Ugyanakkor úgy véli, hogy a Jobbiknak nehéz dolga lesz, ha a következő években tovább akar terjeszkedni. „Ehhez egy mérsékeltebb imázst kell építenie magának nemzeti-populista pártként, és a radikális nacionalista pozícióból kicsit hátrább kell lépnie. A Vona Gábor által hangoztatott jelszavak, hogy a Jobbik néppárttá alakul – amivel a korábbinál jobban el tudnák érni a középen álló választókat – a gyakorlatban azért is lesz nehéz, mert a párt szélsőjobbos tagsága ebben az átalakulásban nem feltétlenül fog részt venni. Esély viszont mindenképpen lehet arra, hogy a Fidesz választóinak egy része a következő években elfordul a kormánypárttól. A baloldali protestszavazók között a Jobbik már kimerítette a lehetőségeit” – vélekedett a szakértő.