Bátran kijelenthetem, hogy az elnökválasztás viszonylag békésen indult. Nem a házam előtti bombarobbanás ébresztett, mint az alkotmányról szóló népszavazáskor, iszlamista tüntetőkbe sem lőtt bele délelőtt senki sem. Egyedül csak a Kairóban kivezényelt százötvenezer katona, az útlezárások és a köröző katonai helikopterek emlékeztettek arra, hogy ma az egyiptomiak megválasztják elnöknek a volt védelmi minisztert, ezzel pontot téve a 2011-ben kitört forradalom végére. Kijelenthetjük, hogy az arab tavasznak egyszer és mindenkorra vége van Egyiptomban. A Muzulmán Testvériség vezetői vagy halottak, vagy a halálos ítéletük végrehajtását várják, a mozgalom konkrétan terrorszervezetté lett nyilvánítva. Betiltották a 2011-es forradalmat kirobbantó liberális szervezetet, az Április 6. mozgalmat is, vezetőik börtönben ülnek a gyülekezésről szóló törvény megsértéséért. Jelenleg senki sem szervezhet tüntetést a rendőrség és a belügyminisztérium engedélye nélkül. Márpedig azt pedig senki sem kap, aki nem Szíszi melletti szimpátiatüntetést szervez.
A Mubarak-érába való visszarendeződést mindenki a bőrén érzi, a Hetek tudósítóját például majdnem rabosították a központi vasútállomáson a rendőrök, mert fényképezni merészelte az arabeszkkel díszített és teljesen felújított épületet. Bár minden kormányzati engedéllyel rendelkezem ahhoz, hogy fotózzak, kevesen múlt, hogy az elkövetkező napokat a helyi rendőrkapitányságon töltsem vádemelés nélkül – csak azért, mert egy rendőr úgy gondolta, megmutatja, meddig mehet el. Bármeddig. Képzelje el a kedves olvasó, hogy ha egy külföldi, akkreditált tudósítót le lehet hetekre csukni bármiféle fennakadás nélkül, mit lehet megtenni a mezei honpolgárral? Bármit. És ezt értsék szó szerint!
Ez azonban a jelek szerint a legkevésbé sem zavarja az egyiptomi nép egy jelentős részét. A hisztéria Szíszi tábornok körül a napokban hágott a tetőfokára. Személyi kultusza olyan nagyra nőtt, hogy már nemcsak a kávézók falán találkozhatunk portréival (ezekből többféle van: erőt sugárzó, aggodalmas tekintetű, a Közel-Keletet egy zsákban a hátán cipelő, de oroszlános is), hanem női fehérneműkön is.