„Eddig sem járt volna” – állítólag így reagált az egyik minisztériumi illetékes arra a kérésre, hogy állítsák vissza a pedagógiai szakszolgálatokban dolgozók nyári pótszabadságát, amit törvényi úton megszüntettek. Balog Zoltán miniszter júniusi bejelentése szerint azonban továbbra is jogosultak a pótszabadságra: ez idén nyáron időarányosan 15, jövőre plusz 25 napot jelent nekik.
„Tudvalevő volt, hogy ha nem rendeződik a szabadságolás kérdése, akkor itt tömeges pályaelhagyás lesz. Ennyi pénzért, nyári szünet nélkül, nulla megbecsüléssel kevesen tudnak megmaradni a pályán” – mondta lapunknak egy gyógypedagógus, utalva arra, hogy így a nyári szünetet a szakszolgálatok teljes üresjáratban végigügyelhették volna. Ez azért is jogtalan lenne, mivel a köznevelési törvény értelmében immár a szakszolgálatok szakemberei is pedagógus munkakörbe, pedagógus életpályamodellbe lettek besorolva. A munkájuk jellegéből adódóan hetente kétszer este 6-ig, 7-ig dolgoznak sok helyen – írta a Pedagógiai Szakszolgálatok Országos Egyesületének vezetője a szakminiszterhez címzett levelében. Azt is kifejtette: megindult az elvándorlás a pedagógiai szakszolgálatoktól, a szakemberhiány miatt sajnos már jelenleg is az ország számos helyén komoly ellátási problémák vannak.
A különböző nehézségekkel küzdő kisgyerekek szűrését, ellátását végző szakembereket – pszichológusokat, gyógypedagógusokat, fejlesztő pedagógusokat stb. – a köznevelési törvény értelmében szakterületek és intézmények szerint, meglehetősen bonyolultan újracsoportosították, a működésüket centralizáltan irányítják. A „normál” ellátórendszert a pedagógiai szakszolgálatok égisze alatt központosították – hozzájuk tartozik a nevelési tanácsadás is –, fenntartójuk a KLIK, működtetőjük az önkormányzat. Az új törvény nem intézményekről, hanem tevékenységekről beszél, a szakszolgálatok feladatköre pedig közel megduplázódott: szakértői bizottsági tevékenység, gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás, logopédiai ellátás, fejlesztő nevelés, nevelési tanácsadás, konduktív pedagógiai ellátás, gyógytestnevelés, iskola- és óvodapszichológiai ellátás, tehetséggondozás, pályaválasztási tanácsadás, plusz az adminisztráció – ez mind hozzájuk tartozik.