Óriási volt a csalódottság Brazíliában a németektől elszenvedett 7–1-es vereség után, mondta a Heteknek Anderson Correa brazil üzletember. Correa közel harminc éve Magyarországon él, ám a világbajnokság idejére szülőhazájába utazott, lapunknak is Brazíliából nyilatkozott. A megsemmisítő eredmény másnapján a piacokról és a kis boltokból eltűntek a brazil mezek és a zászlók: Correa szerint a kereskedők így fejezték ki felháborodásukat. A letargikus hangulat még három-négy nappal a keddi meccs után is érzékelhető volt, és a szombati bronzmeccsen elszenvedett újabb vereség – „most a narancsosok préseltek minket” – csak fokozta a dühöt. Ami elsősorban Scolari kapitányra irányult. Egykori világsztárok, például Roberto Carlos vagy Ronaldo is beleszálltak a szövetségi kapitányba. Az 1994-es világbajnok brazil csapat sztárjátékosa, Romario viszont azt írta, börtönbe kellene zárni a futballszövetség vezetőit, ugyanis ők a kudarc felelősei. A ma már parlamenti képviselő Romario szerint a brazil futball válságos állapotban van, amit elsősorban a szövetségben zajló korrupció és a szervezet nem megfelelő irányítása idézett elő. „A vezetők a VIP-lelátón ücsörögnek, és élvezik a milliókat, amelyek a bankszámlájukra vándorolnak” – tette hozzá Romario, aki már tavaly kritizálta a szövetséget és a FIFA-t a világbajnokság költségei miatt.
A brazil csapattól a második hely sem lett volna elfogadható eredmény a szurkolók számára, mondta Correa. (Összehasonlításképpen: a magyar válogatott 28 évvel ezelőtt jutott el utoljára a világbajnokságra – akkor is kiesett a csoportkör után.) Amióta a brazilok megnyerték a tavaly nyári Konföderációs Kupát, a társadalom folyamatosan azt hallotta, hogy Neymarék a világbajnokság esélyesei is. Az egyik fő érv a 2010-es világbajnok és 2012-es Európa-bajnok spanyolok feletti 3–0-s győzelem volt: „Ha 2013-ban ilyen könnyen megvertük a világ legjobbjait, az azt jelenti, hogy mi vagyunk a legjobbak”, idézte az átlagos brazil logikát Correa. Csakhogy a vébén az is kiderült, hogy a spanyolok sem a régiek: három meccs után a csoportkört sem élték túl.
A 200 milliós brazil társadalom magas fokon rajong a foci iránt. A világbajnokság alatt nagyjából minden második autó brazil zászlóval közlekedett, tíz autóból legalább kettőt díszítettek lepedő méretű brazil zászlóval, komplett utcákat dekoráltak ki a vébére, mondta Correa. Arra a kérdésre, hogy mi okozhatta a brazil csapat vesztét, forrásunk több magyarázattal is szolgált: „Van egy Neymarunk, és ennyi”. Ez a magyarázat utólag megáll, ugyanakkor újabb kérdést vet fel: miért mondtak csődöt olyan, szintén világsztárként elkönyvelt játékosok, mint Dani Alves, Marcelo vagy Thiago Silva. Correa pszichés okokra gyanakszik, és példaként azt mondta, Silva például nem vállalt büntetőt a Chile elleni kínkeservesen megnyert meccsen.