Kfar Haruv egy hetvenes években alapított kibuc, amely a Golán-fennsík nyugati peremén található, több mint ötszáz méterrel magasodik a Genezáreti-tó fölé. Ám nem csupán a tavat lehet innen teljes egészében látni; mikor leszáll az éj, és nem túl magas a páratartalom, Tel Aviv, Netanya és Haifa fényei derengenek a messzeségben. Szinte ellátni az ország egyik végéből a másikig. Ez önmagában mutatja a térség stratégiai jelentőségét. A szír határon lévő bazaltplatót Izrael a hatnapos háborúban foglalta el, majd 1981-ben az ország részének nyilvánította. Gázával és az úgynevezett ciszjordániai területtel ellentétben itt ekkor már alig éltek arabok, mivel jelentős részük Szíriába menekült.
A fennsík első nagy szolgálatát az 1973-as Jom Kippur háborúban látta el, mikor az izraeli hadsereg a váratlan támadás szinte minden lépését figyelemmel tudta kísérni a magaslati pontokról. Az általunk is meglátogatott Ben Tal egy ilyen stratégiai hely, ahonnan egészen a Hermon-hegyig ellátni. Zsidó, arab és drúz települések a mélyben, és messzebb már szír városok. Ahogy annak idején az Izrael felé özönlő tankokat, úgy most a szír városok mélyén dúló őrült harcot lehet innen figyelemmel kísérni. A kicsit délebbre fekvő szír területek már javarészt az Iszlám Állam nevű terrorcsoport kezén vannak, ami közvetlen fenyegetést jelent Izrael államára.
A közelség adta lehetőségeket kihasználva az IDF (Israel Defense Force; Izraeli Védelmi Erők) komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a szíriai polgárháborúban megsebesültek Izraelben juthassanak orvosi ellátáshoz. A Safed határában található Rivka Ziv Medical Center a mészárlások eszkalálódása óta fogadja ezeket a menekülteket. Vannak, akiket ismerősük vagy rokonuk hoz ájult, eszméletlen állapotban. Mikor felébrednek, a főellenségnek kikiáltott Izrael ellátását élvezik. „Nem elég hogy megsebesültek, ráadásul még nálunk is találják magukat” – mondja a Heteknek nevetve Linda, a tzfati Ziv Medical Center nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »