Moszab Hasszán Juszef a Közel-Kelet egyik legvallásosabb családjának gyermekeként látta meg a napvilágot Ramallahban, 1978-ban. Nagyapja imám volt, és ezt a hagyományt folytatta édesapja is, aki vallási vezetőként szerzett hírnevet magának. Már korán kapcsolatba került a Muzulmán Testvériséggel, amelynek ideológiájával személyesen is azonosult. 1986-ban pedig részt vett Hebronban azon a titkos találkozón, amelyen megszületett a Hamasz, és döntés született arról, hogy erőszakos eszközökkel fognak harcolni Izrael ellen.
Moszab példaképe édesapja volt, és hamar a nyomdokaiba lépett. Kivette a részét az úgynevezett ellenállásból. Az első intifáda idején, tízévesen őrizetbe vették, mert kővel dobált meg egy izraeli telepest. Édesapját rendszeresen letartóztatták, ezért a fiatal fiúban csak fokozódott a düh és a gyűlölet Izrael felé. Az erőszak környezetére és rokonságára is jellemző volt, és nemcsak a zsidó állam irányába, hanem egymás között is. Moszab kiskorában nemi erőszak áldozata is lett, amiről nem mert sohasem beszélni, mert ez a legnagyobb szégyen volt kultúrájában.
Egy idő után Izrael-ellenes indulatai odáig fajultak, hogy fegyvereket próbált szerezni azzal a céllal, hogy izraelieket öljön. Fegyverbeszerzése azonban balul sült el, és az izraeli biztonsági erők elfogták. A Moaszkobíjeh Fogvatartási Központba került, ahol megkínozták. Itt kapott ajánlatot a Sin Bét egyik tisztjétől. Az izraeli titkosszolgálat ugyanis a Hamasz egyik alapítójának fiában kitűnő lehetőséget látott arra, hogy az ellenség belső köreiből információkat szerezzenek. Moszab némi gondolkodás után elfogadta az ajánlatot, azt tervezve, hogy így áll majd bosszút az izraelieken. Döntése viszont nem a várva várt szabadulást hozta: egy másik börtönbe került. Erre elővigyázatosságból volt szükség, mert a palesztinok kegyetlenül elbántak mindenkivel, akivel kapcsolatban felmerült a gyanú, hogy együttműködik az izraeliekkel. A megiddói börtönélet azonban a teljes kiábrándulást hozta a Hamaszból. A terrorszervezet a börtönben saját embereivel is kegyetlenkedett: koholt vádak alapján brutálisan megkínozták és megölték azokat, akiket árulónak bélyegeztek.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »