A magyar történelem első jelentős bűnbakja báró Károlyi Sándor kuruc tábornok volt, akit II. Rákóczi Ferenc nevezett árulónak, mert elárulta őt és egyben a haza ügyét. De mi volt a valóság?
Franciaországot, Rákóczi egyetlen szövetségesét, a hosszú spanyol örökösödési háború végén az összeomlás fenyegette, haladéktalanul békét kellett kötnie. A magyarországi viszonyok ennél is rosszabbak voltak. A nyolc évig tartó háborúnak 85 ezer halottja volt, de a két évig dúló pestisnek Magyarországon 410 ezer ember esett áldozatul. Számos vidék elnéptelenedett, a földek parlagon hevertek.
A múltba visszatekintve a történtek változhatatlanná merevednek. Viszont a cselekvő ember, aki számára ez a történet még jelen, nem adja fel a küzdelmet, szerencsés fordulatban reménykedik, megragad minden lehetőséget, s kap az utolsó szalmaszál felé is. Ilyen szalmaszál volt Rákóczi számára Nagy Péter cár, akitől segítséget remélt és akivel találkozni akart Lengyelországban. Távolléte idejére báró Károlyi Sándort bízta meg, hogy tárgyaljon gróf Pálffy János császári tábornokkal fegyverszünet létrehozása érdekében. Rákóczinak okvetlenül szüksége volt fegyverszünetre, mert számottevő hadsereggel már nem rendelkezett.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »