A frissen elfogadott módosítás olyan technológia alkalmazását legalizálná, ami mitokondriális betegségben szenvedő nők számára nyitná meg egészséges gyermek szülésének lehetőségét. A tudósok két technikát fejlesztettek ki a kóroki tényezők örökítésének kiküszöbölésére. Az egyik – az úgynevezett mitokondriális spindle transfer – során a lombik program eljárását alkalmazva petesejteket gyűjtenek a beteg nőtől. Ezt követően eltávolítják a sejtmagot (enukleáció) az egyik sejtből és beviszik egy ismeretlen, de egészséges donor által adott petesejtbe, melyet előzőleg szintén enukleáltak. Így a beteg anya nukleáris genomja kerül az egészséges nőtől vett, magjától megfosztott petesejtbe, amiben azonban egészséges mitokondriumok találhatóak. Ez után történik az apa hímivarsejtjeivel a megtermékenyítés.
A másik módszer – a pronukleáris transzfer – folyamán az anyai és a donorpetesejtet is megtermékenyítik az apa hímivarsejtjeivel, majd, még mielőtt azok elérnék az első osztódást, a szülői kromoszómákat behelyezik a megtermékenyítés után (!) enukleált donorpetesejtbe. Az eljárás súlyos jogi, etikai és erkölcsi kérdéseket vet fel. Az Európai Parlament 44 képviselője nyílt levélben fordult Jeremy Hunt brit egészségügyi miniszterhez, melyben felhívták a figyelmét arra, hogy a tervezett törvénymódosítás ellentétes a hatályos európai törvényekkel, mivel az humán genom modifikációjával járó folyamatot legalizálna. Az anglikán egyház képviselői ugyan jelezték, a módszer nem ellentétes a hitelveikkel, de fontosnak tartják a mélyebb tudományos vitát az etikai, biztonsági és hatékonysági kérdésekben, mielőtt véglegesítenék a törvénymódosítást. A katolikus egyház részéről kijelentették: elfogadhatatlannak tartják a pronukleáris transzfer mechanizmusát, mivel ennek folytán egy megtermékenyített anyai petesejt kerül elpusztításra.
Számos szaktekintély is felemelte a hangját a vitatott technológia ellen. „Jelenleg még nem tudjuk, hogy pontosan milyen interakciók léteznek a mitokondrium és a nukleáris DNS között. Ez egy rendkívül komplex folyamat” – fejtette ki véleményét Dr. Trevor Stammers, a St. Mary’s University Bioetikai és Orvosi Jogi tanszék igazgatója. Dr. Paul Knoepfler, a Kaliforniai Egyetem docense pedig úgy vélekedett, hogy az eljárás magában hordozza annak kockázatát, hogy a gyermekek súlyos defektusokkal születnek, mi által jelentősen veszélyeztethetik a jövő generációit. „További komoly kockázatot rejt magában a konkrét munkafolyamat, melynek hatására fejlődési defektusok alakulhatnak ki a növekvő embriókban, vagy akár a daganatok megjelenésének fokozott valószínűségével is számolni kell a későbbi életkorban” – tette hozzá, nem rejtve véka alá, hogy a jogszabály elfogadását történelmi hibának tartja.