Lapunk tudomása szerint egyes rendezvényhajókon bevett gyakorlat, hogy a különféle eseményeket követően a megmaradt ételeket naponta több turnusban a Dunába öntik. Ennek során komplett svédasztalok, érintetlen hidegtálak, desszertek, meleg fogások – lazac, vadpörkölt – kötnek ki a folyóban. Szakácsok nagy műgonddal elkészítik a megrendelt ételeket, melyeket céges, üzleti és egyéb rendezvényeken feltálalnak, aztán nagyüzemben kiöntenek, majd jöhet a következő esemény – főidényben egy átlagos hajón naponta legalább 2-3 turnust lebonyolítanak a délutáni és esti műszak során.
Kíváncsiak voltunk arra, hogy a hivatalos szervek megítélése szerint ez a gyakorlat mennyire lehet elterjedt, egyáltalán jogsértő-e, s ha igen, milyen értelemben, és milyen szankciókat vonhat maga után. A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatalnál (NÉBIH) azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a megfelelő konyhával felszerelt hajók hatósági engedéllyel rendelkező, élelmiszer-biztonsági és élelmiszer-kezelési szempontból „rendszeresen” ellenőrzött vendéglátóhelyek. Élelmiszerhulladék-kezeléssel kapcsolatban eddig feltárt visszaélésekről a NÉBIH nem tudott beszámolni, ellenben megtudtuk azt, hogy „az elmúlt években a tárgyi, technológiai feltételek javítása érdekében történt néhány esetben intézkedés”.
Az ételek előállítása során keletkező, valamint az elfogyasztásuk után megmaradó élelmiszer-hulladé-kot a vonatkozó, élelmiszer-higiéniáról szóló 852/2004EK rendelet értelmében a lehető leggyorsabban el kell távolítani az élelmiszerek közeléből, majd higiénikus és környezetbarát módon meg kell semmisíteni. „A hajók üzemelési, működési rendjük szerint bázishelyükre viszik vissza a rendezvényeken megmaradt, élelmiszer-hulladéknak tekintendő ételmaradékot, ahonnan azt – szerződés szerint – engedéllyel rendelkező vállalkozás szállítja el megsemmisítésre” – tájékoztatott a NÉBIH.