Múlt héten a Népszabadságban jelent meg egy rövid cikk arról, hogy Komlón sorban vásárolják a lakásokat arab országból érkező vevők. A migránsválság és az európai terrorakciók fényében talán nem meglepő, hogy a hír „nagyot szólt”, annál is inkább, mert az utóbbi években lakosságának 20 százalékát elvesztő egykori bányászváros nem éppen idegenforgalmi célállomás.
„Több mint egy éve tapasztaljuk a fokozottabb érdeklődést a komlói ingatlanok felé közel-keleti vevők részéről. Külföldiek ingatlanvásárlása esetén minden esetben nyilatkoznunk kell a megyei kormányhivatal felé, hogy az adás-vétel nem érinti hátrányosan az önkormányzatot. Eddig 16 ilyen nyilatkozatot küldtünk el – minden esetben hozzájárultunk az ügylethez –, és 11 ingatlan cserélt gazdát” – mondta el a Heteknek Polics József polgármester. A vásárlók zöme – tette hozzá – kuvaiti állampolgár, de van közöttük két szír, két egyiptomi és egy palesztin is. Az a településvezető számára sem egyértelmű, hogy miért vásárol valaki éppen Komlón (panel)lakást. „Az ingatlanközvetítő tájékoztatása szerint az érdeklődők mindenképpen szép természeti környezetben fekvő ingatlant szerettek volna, és helyszínként felmerült Sopron és Pécs is, de ott túl magasak voltak az árak” – folytatta Polics József.
A komlói ingatlanárak egyébként tényleg alacsonyak: 2-4 millió forintért már akár két-, háromszobás panellakást is lehet vásárolni. Hangsúlyozta, hogy sem a komlóiaknak, sem másoknak nem kell tartaniuk attól, hogy rossz szándékkal érkeztek hozzájuk az arab vásárlók – már csak azért sem, mert furcsa módon többségüket nem is látták a városban. Aki mégis megfordult itt, az is csak egy-két napig maradt, és ideiglenesen sem jelentkeztek be a lakásokba. (Ez azért is érdekes, mert felmerült, hogy az unión kívüli érdeklődők számára kínált letelepedési kötvények miatt érkeztek ide az arab vevők: a letelepedési engedélyhez ugyanis igazolni kell legalább fél éves itt-tartózkodást.)
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »