Ez a legújabb fejlemény a kelet-kínai tartományban található gazdag Vencsou város keresztény közösségei és a pártállam helyi apparátusa között évek óta zajló konfliktusban (Pártkontroll Kína „Jeruzsálemében”. Hetek, 2015. február 13.), amelynek hátterében a kínai protestáns és katolikus hívők számának erőteljes gyarapodása áll (egy nemzetközi tanulmány nemrég 70 milliósra becsülte táborukat a csaknem 1,4 milliárd lakosú országban). A népszerű Falunkung szekta betiltása már 1999-ben jelezte, hogy a pekingi vezetés elfogadhatatlannak tekinti minden tőle független szerveződés tömegmozgalommá válását, ami potenciális kihívást jelent a szemében – márpedig Vencsouban annyira megerősödtek a keresztény egyházak, hogy a térséget „kínai Jeruzsálemként” kezdték emlegetni. 2013 őszétől kemény ellencsapás bontakozott ki: a hatóságok „városszépítés” címén „az engedélyezettnél nagyobb” templomokat lerombolták, és vallási jelképeket, kereszteket távolítottak el. A Le Monde tudósítása szerint több tucatra tehető a megszüntetett templomok és ezernél is nagyobb az eltávolított keresztek száma.
A keresztény közösségek „kommunista inkvizíciónak” minősítették a kampányt, amelyet sokak szerint azért indítottak a tartomány vezetői, hogy kedvébe járjanak Hszi Csin-ping elnöknek, aki 2013-ban vált Kína első emberévé. A biztonsági apparátus azóta markánsabban lép fel az állampárt által veszélyesnek tekintett legkülönbözőbb erők, jelenségek ellen – legyen szó a korrupcióról, az adócsalásról vagy éppen jogvédőkről és egyházakról. Ami Vencsouban történik, azért is figyelemre méltó, mert 2002 és 2007 között Hszi állt a dinamikusan fejlődő Csöcsiang tartomány élén, amelyet sokan ma is politikai laboratóriumnak tekintenek.
Csang Kaj pekingi ügyvéd Vencsouban először egy letartóztatott lelkész védelmét látta el, majd jogi tanácsadóként segítette a keresztény közösségeket. Tudta, hogy őt is bebörtönözhetik, ám meggyőződését sohasem rejtette véka alá. Letartóztatása előtt az interneten bírálta a templomrombolásokat, de történelmi célnak tekintette a békés megoldást. „Hiszek Isten hívásában, azt tekintem a keresztény ügyvédek sürgető és történelmi feladatának, hogy az igazságot szolgálják, elősegít-ve a megbékélést és a törvény uralmát” – idézte szavait a konfliktust kezdettől figyelemmel kísérő londoni The Guardian.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »