„Kilenc hónapon át folyt a Meséd program szegény sorsú roma édesanyák számára, melynek keretében a nők hetente összejártak, és mesék szövegének értelmezésével, beszélgetésekkel készültek fel a gyermekeikkel való foglalkozásra. Aztán hazavitték a mesekönyveket, és szépen elkezdtek esténként mesélni a gyerekeiknek. Nemsokára az apák is odaültek melléjük, és bekapcsolódtak az esti beszélgetésekbe. A program személyiség- és közösségformáló hatása óriási volt, és mikor véget ért, a résztvevő anyukák mindegyike élt a felkínált szakképzési lehetőségekkel: hárman alapfokú angoltanfolyamot is végeztek, négyen pedig érettségire készülnek” – mondta el lapunknak a mesekönyvolvasó csoportok egyik vezetője, Sárközi Beáta, amikor Bakson jártunk riporton.
A 2200 lelkes Csongrád megyei település rendelkezik a térség mondhatni egyetlen és legnagyobb cigány kolóniájával, mivel lakosainak egyharmada – óvodásainak 40 százaléka – cigány származású.
Baks, ahol 2006 óta folyamatosan működnek sikeres fejlesztési és felzárkóztatási programok, ritka erős közösségi összetartásáról, lakosainak békés együttéléséről, rendkívül alacsony bűnözési statisztikájáról híres, s mindebben óriási szerepe van a mindenkori független polgármesternek is. 2013-ban itt hallottunk először a Meséd programról, amelyet a lelkes helyiek az egyik leghatékonyabb felzárkóztatási programként emlegettek, és több ízben is megvalósítottak tízfős, zömében roma anyák csoportjaival.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »