Aligha létezik olyan 4-12 éves, akit ne bombáztak volna valaha a felnőttek a közhelyes-sablonos „mi leszel, ha nagy leszel?” címkéjű sztenderd kérdéssel… És aligha létezik köztük olyan, akinek a családi kupaktanács ne nyomta volna a kezébe a Richard Scarry-féle Tesz-vesz várost – legalábbis nevelő célzattal. Valamilyen játszóházban vagy élményparkban pedig a hasonló korú gyerkőcök zöme járt már.
A tehetős mexikói üzletember, Xavier López Ancona találékonyan kiaknázva a témában rejlő lehetőségeket, még ennél is tovább merészkedett a kreatív gyermeknevelésben, oktatásban és pályaorientációs „műfajban”. Majd tovább is gondolta azt. Ráadásul a General Electric egykori alelnöke – még 1996-ban startolva az első KidZania élményparkkal – az újfajta „tanulva szórakoztatás, szórakozva tanulás” kategóriájában még az edutainment fogalmát is megteremtette. (Az „edutainment” az angol education »nevelés« és entertainment »szórakozás« szavak kreatív összevonásából származik.)
Az 1964-es születésű üzletember koncepciója pofonegyszerű: rendezz be 4-12 éves gyermekek számára olyan élményparkokat, ahol a szokásos mászóka-csúszda-hinta háromszög helyett inkább különféle szakmákba, foglalkozásokba kóstolhatnak bele. Méghozzá élethű, az életkorukhoz alkalmazkodó és méretarányos környezetben, valódi díszletekkel, eszközökkel, kellékekkel, felszerelésekkel és munkaruhákkal. A KidZania élményparkokban tehát – természetesen felnőtt mentorok felügyelete és szakmai útmutatása mellett – egy komplett minitársadalom mindennapjait élhetik át a gyerekek. Boltossal és taxissal, buszvezetővel és repülőtérrel, postással és rendőrőrssel, étteremmel és pékséggel. Ám a variációk sora korlátlan, hiszen az élményparkokban csaknem 100 szakma közül választhatnak maguknak kedvükre valót. Van itt például tv- és rádióstúdió, de még kórház is.