1990 óta jelenik meg a Tárki Társadalmi riport című tanulmánykötete, amely kétévente nyújt átfogó képet a magyar társadalom állapotáról, méghozzá szisztematikusan gyűjtött adatállományra épülő elemzések révén. 2010 után a közbeszerzések átalakítása a kutatóintézeteket is érintette, így megvonták a kiadvány állami támogatását, s a 2012-es kötet csak alapítványi támogatással, a 2014-es pedig közadakozásból tudott elkészülni.
Idén azonban visszatértek a rendes kerékvágásba, legalábbis a friss, 2016-os kötetet – miként az az előszavából kiderül – az Emmi társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága támogatja. „A kötet szerkesztői külön hálásak Czibere Károly államtitkárnak, aki már a 2014-es, közadakozásos kötetnek is egyik legnagyobb támogatója volt. A minisztériummal való jó együttműködés számunkra azt jelenti, hogy a tényekre alapozott, hatáselemzésekre épülő politikacsinálásra van tér és fogadókészség még abban az időszakban is, amikor meglehetősen sok szakmapolitikai kérdés is a politikai kommunikáció terében értékelődik és dől el” – írják a szerzők.
Az elemzők kiemelik, hogy a 2015-től megmutatkozó gazdasági stabilizáció után el kellett volna indítani az ország felemelkedéséhez nélkülözhetetlen intézményi reformokat is. Ez újfent elmaradt, így a közszektorokban (államigazgatás, oktatás, egészségügy, szociális szféra) lényegében az 1980-as évekbeli szocialista nagyvállalatokra jellemző állapotok uralkodnak. A kötet elemzései meglehetősen árnyalják a jelenlegi gazdasági stabilizációs folyamatot is, például ami a foglalkoztatás, a munkanélküliség, a bérek, a szegénység alakulását vagy a kivándorlás hatását illeti.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »